Zo školy do múzea? Vďaka novému portálu to ide hravo

27.12.2018 14:00
Slovenské národné múzeum
Webstránka určená najmä pedagógom prinesie kompletnú ponuku vzdelávacích programov múzeí na Slovensku (na snímke budova Slovenského národného múzea). Autor: ,

Učitelia, ale aj všetci tí, ktorí sa chcú vzdelávať netradičnou formou, môžu od 31. decembra vyhľadávať vzdelávacie akcie múzeí na novom portáli.

V posledný deň roka sa totiž spúšťa nový centrálny portál vzdelávacích aktivít múzeí SR s názvom MuzPed na internetovej adrese muzped.zms.sk. Ako agentúru SITA informovala vedúca centra múzejnej komunikácie Slovenského národného múzea (SNM) Zuzana Vášáryová, ide o projekt Odbornej komisie pre výchovu a vzdelávanie v múzeách pri Zväze múzeí na Slovensku (ZMS). Vznikol vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia a v spolupráci so Štátnym pedagogickým ústavom.

Webstránka určená v prvom rade pedagógom všetkých typov škôl prinesie kompletnú ponuku vzdelávacích programov múzeí na Slovensku. Učitelia tak získajú prehľad o tom, v akom múzeu a o čo môžu rozšíriť vyučovanie svojich predmetov. Vzdelávacie programy sa budú dať vyhľadávať podľa veku, zamerania, lokality a ďalších kritérií. Databáza prinesie informácie o programoch pre školy, ale aj pre rodiny s deťmi, seniorov a ďalšie skupiny návštevníkov múzeí. Postupne sa portál rozrastie aj o programy a lektorované sprievody po stálych expozíciách a dlhodobých výstavách. Portál dopĺňajú samotní múzejní pedagógovia, čo zaručuje aktuálnosť jeho informácií.

Portál je výsledkom práce Odbornej komisia pre výchovu a vzdelávanie v múzeách pri Zväze múzeí na Slovensku pod vedením jej predsedu Jaroslava Hanka, múzejného pedagóga SNM – Múzea bábkarských kultúr a hračiek. Návrh na vznik projektu MuzPed – Centrálny portál edukačných aktivít múzeí SR vznikol ako jeden z výstupov projektu Na spoločnej ceste venovaného komunikácii medzi múzejnými a školskými pedagógmi, ktorý sa uskutočnil v júli 2017 v SNM – Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň. Portál sa prevádzkuje pod webstránkou Zväzu múzeí na Slovensku, čím sa eliminujú ďalšie náklady na jeho prevádzku, doplnila v tlačovej správe Zuzana Vášáryová zo SNM.

Hlavným cieľom Odbornej komisie pre vzdelávanie a výchovu v múzeách pri Zväze múzeí na Slovensku založenej v januári 2008 je posilnenie postavenia vzdelávania v činnosti múzeí na Slovensku. Jej aktivity sú určené pre členov sekcie múzejných pedagógov a všetkých pracovníkov múzeí na Slovensku, ktorí sa špecializujú na prípravu vzdelávacích aktivít a prácu s návštevníkmi. Slovenské národné múzeum ako koordinačné, metodické, vzdelávacie centrum pre oblasť múzejníctva v Slovenskej republike sa na rozvoji vzdelávacej funkcie múzeí podieľa vzdelávacími aktivitami v svojich 18 múzeách, ktoré majú sídla a pobočky po celom Slovensku, pripomenulo na záver národné múzeum.

#vzdelávanie #Slovenské národné múzeum #webstránka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku