Podtatranské múzeum dostane novú modernú tvár

28.12.2018 09:00
Podtatranské múzeum Poprad
Pohľad na novootvorené Podtatranské múzeum po komplexnej rekonštrukcii jeho hlavnej budovy v Poprade 28. marca 2018. Autor: ,

Podtatranské múzeum v Poprade (1876), ktoré patrí k najstarším múzeám na Slovensku, pokračuje v modernizácii priestorov po rozsiahlej rekonštrukcii, ktorou prešlo v posledných dvoch rokoch. Momentálne finišujú s prácami na novej expozícii Poprad a okolie v zrkadle vekov, v ktorej nebudú chýbať virtuálne a interaktívne prvky. Projekt bol v rámci Fondu na podporu umenia podporený sumou 20-tisíc eur.

Výstupom projektu budú interaktívne prvky v novej expozícii múzea, ktoré budú prezentované prostredníctvom technických zariadení – tabletov, dotykových LCD obrazoviek a tiež televíznej obrazovky. Ako uviedol pre agentúru SITA Marek Ružinský z Podtatranského múzea v Poprade, v časti expozície Praveký človek pod Tatrami bude vytvorený digitálny 3D model originálu výliatku mozgovne neandertálskeho človeka z Popradu – Gánoviec, s ktorým budú môcť pracovať návštevníci prostredníctvom animácie. Súčasťou bude aj multimediálna videoprezentácia – antropologický vývoj človeka.

V časti expozície Zrod mesta zas bude prezentovaný južný portál z kostola sv. Egídia z Popradu formou rozšírenej reality. „Múzeum disponuje originálnymi fragmentmi tohto portálu, takouto formou bude prezentovaný v celku, vo svojej reálnej podobe,“ vysvetľuje Ružinský. Časť expozície Vo víre udalostí bude drevená, vrstevnicová mapa Vysokých Tatier a podtatranskej oblasti (Posewitzova vrstevnicová mapa) spracovaná do podoby, ktorá bude slúžiť na interaktívnu získavanie informácií. Na základe „načítania“ mapy – 3D modelu, bude možné pomocou tabletov prostredníctvom rozšírenej reality získať informácie o podtatranských mestečkách, osadách, tatranských plesách a štítoch, významných lokalitách a pamiatkach v spádovej oblasti.

Expozícia bude rovnako doplnená o prezentáciu digitalizovaných zbierkových predmetov, ktoré múzeum získalo prostredníctvom digitalizácie zbierkových predmetov v rámci projektu Najvýznamnejšie historické a umelecké pamiatky v zbierkach PSK. Podtatranské múzeum v súčasnosti spravuje viac ako 52-tisíc kusov predmetov kultúrnej hodnoty z odborov paleontológia, mineralógia, botanika, zoológia, archeológia, história, numizmatika, dejiny umenia, etnológia a knižná kultúra.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Poprad #modernizácia #Podtatranské múzeum
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku