Žiariace dieťa Basquiat opäť prekvapuje v inom svetle

26.01.2019 12:00

Afroamerický maliar Jean-Michel Basquiat svojimi dielami prekvapuje svet aj 30 rokov po smrti.

Počas rutinnej kontroly obrazu Untitled (Bez názvu) z roku 1981 reštaurátorka Emily MacDonaldová Korthová objavila pod ultrafialovým svetlom dva šípy. Veľmi podobné maliar viditeľne zakomponoval aj do diela Poison Oasis (Oáza jedu).

Tento Basquiatov obraz z roku 1982 sa predal za...
Tento Basquiatov obraz z roku 1982 sa predal za rekordnú sumu takmer 100 miliónov eur. Na inom obraze, ktorý vznikol o rok skôr našli teraz pod ultrafialovým svetlom dva šípy. Autor: SITA/AP

„Nikdy predtým som nič také nevidela. Vytvoril úplne tajnú časť obrazu, o ktorej nikto nevedel,“ povedala. Na oboch dielach sa ikonické šípy nachádzajú na takmer identickom mieste, ale s rozdielnym nasmerovaním. „Každý, kto vlastní Basquiata, by si mal kúpiť UV baterku,“ radí reštaurátorka. Význam skrytých malieb však stále ostáva záhadou. „Ten obraz má minulosť, ktorá ukrýva nejaké tajomstvo,“ dodala. Prvýkrát Basquiatove skryté maľby objavila rovnakým spôsobom v roku 2012 skupina expertov z aukčnej spoločnosti Sotheby's počas prehliadky diela Orange Sports Figure. UV žiarenie odkrylo raritný a atypický podpis maliara spoločne s rokom 1982, keď dielo vytvoril. Na väčšinu svojich diel sa autor podpisoval charakteristickou trojhrannou korunou alebo grafity nápisom SAMO (stále rovnaké hlúposti), ktorý patril medzi jeho prvé umelecké prejavy. Basquiat sa tak spoločne so svojím priateľom Alom Diazom podpisoval na steny budov na dolnom Manhattane. Dvojica mladých umelcov pseudonymom vloženým v často nezmyselnej vete vyjadrovala svoje pocity, názory alebo len žartovala. „Nemôžeme stáť celý deň na chodníku a kričať na ľudí, aby sa zamysleli nad svojím správaním. Preto to píšeme na steny,“ povedal Basquiat. Neskôr po konflikte s Alom Diazom nasprejoval Basquiat na stenu vetu SAMO je mŕtvy a tento pseudonym ďalej používal iba vo svojich maľbách.

Umeniu sa Basquiat začal venovať už ako dieťa s túžbou stať sa jedného dňa slávnym. Po tom, čo ho mama naučila základy kreslenia, prekreslil svoje všetky obľúbené komiksové postavy. Neskôr študoval anatómiu človeka, ktorá mu pomohla dotvoriť unikátny charakter jeho diel.

Basquiat sa verejnosti prvýkrát predstavil v roku 1980 na výstave The Times Square Show. Umelecký kritik René Ricard o ňom v magazíne Artforum písal ako o „žiariacom dieťati“ a predstavil ho svetu ako umelca medzinárodných kvalít. Nasledujúce dva roky vystavoval Basquiat väčšinou v New Yorku, no párkrát aj v Európe.

Basquiat spolupracoval aj s hlavným predstaviteľom pop-artu Andym Warholom. Okrem množstva spoločných diel ich spájalo aj silné priateľstvo. Po Warholovej smrti sa Basquiat dostal do hlbokých depresií a o rok neskôr vo veku 27 rokov zomrel na predávkovanie heroínom vo svojom ateliéri. Zanechal viac ako 150 umeleckých diel. Iný ako v úvode spomínaný obraz, takisto Bez názvu z roku 1982, sa predal za rekordnú sumu takmer 100 miliónov eur, čím sa Basquiat stal autorom najdrahšie predaného diela amerického umelca v aukcii.

  • Autor študuje na SOŠ masmediálnych a informačných štúdií

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Jean-Michel Basquiat
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku