Hokej ľudí v múzeu preriedi, potom sa však vrátia

Svoje skryté „komnaty“, tajomstvá a aktivity, ktoré verejnosť bežne nevidí, odhalia návštevníkom v sobotu už po 15. raz slovenské múzeá a galérie. Celoeurópske podujatie Noc múzeí a galérií koordinuje v Bratislave a Bratislavskom kraji Slovenské národné múzeum (SNM). So vstupenkou v hodnote tri eurá tu môžete počas soboty často až do noci navštíviť vyše 50 múzeí a galérií. Viac o podujatí porozprávala Pravde jeho bratislavská koordinátorka Zuzana Vášáryová zo SNM.

17.05.2019 09:00
Zuzana Vášáryová Foto: ,
Koordinátorka podujatia Zuzana Vášáryová zo Slovenského národného múzea.
debata

Aké tajomstvá odhalí tohtoročná noc múzeí?

Aby to nevyzeralo tak, že múzeá a galérie na Slovensku počas tejto noci len tak ledabolo vyťahujú nejaké veci, ktoré sú počas roka bežnému návštevníkovi skryté, treba povedať, prečo sa vôbec Noc múzeí organizuje. Jej cieľom je propagácia práce múzejníkov a galeristov na Slovensku. Chce upriamiť pozornosť na národné kultúrne dedičstvo a dôležitosť jeho ochrany. Noc je celoeurópskym podujatím a kultúrne dedičstvo sa počas nej snažíme predstaviť návštevníkom atraktívnou formou. Nejde iba o netradičné otváracie hodiny v múzeách a galériách smerom k polnoci. Prezentácie sa snažíme spraviť čo najzaujímavejšie a pritiahnuť aj návštevníkov, ktorí bežne do múzeí nechodia a možno uprednostňujú iné oddychové aktivity. Cieľom je, aby ich táto problematika začala zaujímať a do múzea sa zase vrátili.

K najnavštevo­vanejším patrí počas noci Prírodovedné múzeum SNM. Čo ľudí najviac zaujíma a čo ponúkne tento rok?

Návštevnosť počas tohto jedného dňa v roku sa tu pohybuje od 6– do 8-tisíc ľudí a naozaj je roky najvyššia. Nerobili sme k tomu špeciálny prieskum, ale myslím si, že toto múzeum je atraktívne najmä pre rodiny s deťmi. Okrem prírodovedných expozícií, ktoré tu máme, využívajú prírodovedci noc na zaujímavé sprievodné podujatia z rôznych prírodovedných odborov. Vedomosti a poznatky, nielen všeobecné, ale aj nové objavy v oblasti prírodných vied sa snažia sprostredkovať zábavnou formou a tiež tak, aby zaujali všetky vekové kategórie. Múzeum otvorí napríklad antropologický depozitár, kde možno vidieť ľudské kostry a múmie, čo je veľmi atraktívne. Prehliadku bude sprevádzať výklad odborníkov, ktorí divákom všetko vysvetlia. Pripravené sú však aj tvorivé dielne pre deti, kde si môžu vyrobiť kópiu skameneliny, ťahákom je aj exkurzia k Dómu svätého Martina.

Keby ste si mohli vybrať, čo z programu by vás lákalo?

Množstvo zaujímavých aktivít nájdete po celom Bratislavskom kraji. Nemôžem spomenúť všetko, ale program nájdu záujemcovia na internetovej stránke Noci múzeí a galérií. Tohtoročnou novinkou je napríklad netradičný priestor CO krytu v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava, kde bude komiksová výstava. Do Galérie mesta Bratislavy môžu návštevníci priniesť umelecké diela a odborníci im ich ocenia, čo je služba, ktorú galérie bežne neposkytujú. Galéria Umelka pripravila divadelné predstavenie aj stretnutie so záujemcami o štúdium na umeleckých školách pre všetky vekové kategórie. V Kunsthalle deti vysvetlia aktuálnu výstavu zo svojho zorného uhla…

Noc múzeí a galérií oslávi v sobotu svoj už 15. slovenský ročník. Dajú sa porovnať začiatky podujatia s tým, ako vyzerá dnes?

V posledných rokoch je novinkou koordinácia s Bratislavským krajom. Dohovárame sa aj s dopravcami, aby návštevníci mali na podujatia jednoduchší prístup. Noc múzeí a galérií je európska akcia. Na Slovensku je množstvo múzeí a galérií, niektoré sa noci zúčastňujú samostatne a niektoré sa začali zlučovať. My sme pred pár rokmi začali zlučovať najskôr bratislavské múzeá a galérie, a teraz sa už asi tretím rokom snažíme o spoločný postup aj v Bratislavskom kraji. Stále viac múzeí a galérií sa snaží skoordinovať, pretože je to pre ne bonus. Profitujú zo spoločných mediálnych a prezentačných aktivít, z toho, že máme spoločnú brožúrku. V nej návštevník nájde zoznam miest a inštitúcií, ktoré môže v Bratislave a kraji navštíviť, ale nájde v nej aj možnosti dopravy. Aj v tomto roku sú niektoré zdarma a budú jazdiť aj historické vozidlá. Dopravný podnik Bratislava robí po meste trasy, ktoré spájajú konkrétne inštitúcie. Spolupracujeme aj so železnicami. Bratislavské stanice spojí mimoriadny parný vlak ťahaný parným rušňom Mazutka, ktorý bude neskôr premávať medzi Bratislavou a Malackami. Zo Železničného múzea sa zase možno zviezť historickým motorovým vlakom.

Dá sa povedať, koľko múzeí a galérií sa na Slovensku do podujatia zapája? Má slovenská noc nejaké špecifikám oproti tým v Európe?

V Bratislave sa zapája okolo 50 lokalít. Väčšie múzeá, napríklad Múzeum mesta Bratislavy alebo Slovenské národné múzeum majú pritom viacero lokalít. Na Slovensku sa potom zapája okolo 100–120 lokalít. Pokiaľ ide o špecifiká, nemám skúsenosť zo zahraničia, hoci by som ju rada získala. Tu v SNM si pritom často hovoríme, aké zaujímavé podujatia majú múzeá a galérie, ale tým, že sme zamestnanci múzea, musíme tu zostať do polnoci a pracujeme. Priznám sa, že niekoľko rokov sa mi nepodarilo dostať ani do iných bratislavských múzeí. Keď chceme vedieť, či všetko funguje, pošleme nejakých svojich známych napríklad preveriť, či sú spoje naozaj označené, či idú po určenej trase a zadarmo a podobne.

Ovplyvnilo nejako prípravu tohtoročnej noci aj to, že sa odohráva v čase hokejových majstrovstiev?

Programovú brožúrku máme aj v angličtine, v posledných rokoch chodí veľa zahraničných návštevníkov. Takých, ktorí bývajú v Bratislave, ale aj turistov. Spolupracujeme aj s rôznymi portálmi, kde je anglický program aj on-line. Pamätám si jedny majstrovstvá sveta, ktoré takýmto istým spôsobom zasiahli do nášho podujatia. Bolo veľmi zaujímavé sledovať návštevnícke vlny. Počas akcie sme mali pred budovou veľký rad ľudí, ktorí čakali na lístky. Ale keď sa hral ten dôležitý zápas, nedá sa povedať, že sa to vyľudnilo, lebo prichádzajú naozaj davy, ale bolo veľmi vidno, že ľudia zostali asi pri televízore alebo si ho išli pozrieť naživo. Keď sa však zápas skončil, opäť prišiel príval ľudí. Keď sme robili program, hokej a to, kedy sa hrá aký zápas sme nezohľadňovali, pretože je toho naozaj veľa. Ale ani priaznivcom hokeja nemusí nič ujsť. Niektoré múzeá vrátane nášho majú otvorené už od deviatej, aj keď tie najzaujímavejšie programy sú až zhruba od tretej.

V zbierkovom fonde SNM sú vyše štyri milióny predmetov, prehodnocuje sa to časom?

Otázkami získavania predmetov do špecializovaných múzeí SNM sa zaoberá akvizičná komisia. Každé múzeum má istý predmet činnosti a má svojich kurátorov, ktorí majú na starosti nejaký vedecký úsek a zbierajú predmety. Často nejde o to, či má predmet malú, alebo veľkú hodnotu, ale o to, akú hodnotu má z hľadiska konkrétneho zbierkového fondu, v jeho kontexte. Týmto sa v múzeu zaoberajú vedecké orgány, prehodnocuje sa to, nakupujú sa nové predmety, zaevidujú sa, potom sa nejako musia ochraňovať, ak treba reštaurovať, konzervovať, a keď príde možnosť prezentácie v nejakých celkoch, tak sa prezentujú. Čiže Slovenské národné múzeum nie je len múzeom, kam sa dá prísť na nejakú výstavu. Múzeum je vedecká inštitúcia, ktorá zbiera predmety a veľmi dôležitou zložkou jej práce je vedecký výskum. Ten nie je až taký viditeľný a práve Noc múzeí a galérií často prezrádza, čo všetko je úlohou múzejníkov, a snažíme sa prezentovať všetky tie odborné činnosti, napríklad ukážkami konzervovania, ošetrovania či reštaurovania predmetov a rôznych ďalších postupov. Naozaj to nie je tak, že pracovník múzea celý deň sedí niekde na stoličke a stráži nejaké zaprášené predmety.

Výber z programu Noci múzeí a galérií

Bratislavský kraj

SNM – Archeologické múzeum

Interaktívny program Spoznávajme staroveký Egypt, Skanzen – Slovanská chata, Interaktívna výstava – Ako sa žilo v Bratislave v 4. tisícročí pred Kr., dejiny tehliarstva na Slovensku, nové prírastky v zbierkach Archeologického múzea SNM, tvorivé dielne pre deti – Spoznávajme staroveký Egypt (výroba vešebtov, postavičky Narmera, hlinených skarabeov), vystúpenia šermiarov skupina Svjatogor, predstavenie zbraní a bojovej taktiky z obdobia včasného stredoveku, hra na archeológov v malom archeologickom pieskovisku

Slovenská národná galéria

Báseň na počkanie od Šimona Ondruša, kurátorka Alexandra Kusá sprevádza novootvorenými experimentálnymi expozíciami Krajina za mapou: Knižnica Kornela & Nade Földváriovcov a Podivuhodné dejiny umenia podľa profesora Škrečka, uvedenie súborného diela Kornela Földváriho, kurátorka Katarína Beňová predstaví podstatné fakty zo života a z tvorby maliara Ladislava Mednyánszkeho, site-specific performance Mednyánszky

SNM – Múzeum židovskej kultúry

Prednášky Židovské sviatky, zvyky a tradície, Kolobeh života židovskej rodiny, premietanie dokumentu: Andrej Steiner, židovský architekt pracovných táborov

SNM – Múzeum Červený Kameň

Hlavný program sa bude odohrávať v podzemných priestoroch – rozľahlých pivniciach a lisovni – najväčších svojho druhu v stredoeurópskom priestore. Pečatenie listov, stavanie hradu pre deti

Múzeum mesta Bratislavy – Múzeum dejín mesta, Stará radnica

Ako sa hrali naši? Na dvoroch a uliciach. Happening k dvojročnému projektu. Cvičíme a hráme sa na 12 stanoviskách. Deti – seniorom, charitatívny predaj detských výtvarných diel. Papierové múzeum a tvorba hračiek našich babičiek. Moderované rozprávanie s psychologičkou na tému hra a dieťa. Hra s pesničkou – spievajme si so Spievankovom, koncert na nádvorí Starej radnice

Múzeum colníctva a finančnej správy

Výklad: Vývoj výberu mýta, cla a daní na našom území, história finančnej stráže od Rakúsko-Uhorska až po rok 1949, ukážky výstroja, výzbroje a predmetov každodennej potreby financov v ČSR, fotodokumentácia k výkonu služby finančnej stráže, počiatky výcviku služobných psov v ČSR, Stráž obrany štátu (1936 – 1939), ukážky uniforiem colníkov v ČSSR až po súčasnosť, priebeh colnej a pasovej kontroly s fotodokumen­táciou, predmety každodennej potreby colníkov, výcvik služobných psov v ČSSR, spôsoby pašovania

Galéria Nedbalka

Slávnostné otvorenie Dáždnikovej ulice na Nedbalovej, komentovaný výklad stálou expozíciou, prednáška o tvorbe Ladislava Mednyánszkeho – kurátorka Zsófia Kiss-Szemán, detský komentovaný sprievod stálou expozíciou.

Trnavský kraj

Žitnoostrovské múzeum v Dunajskej Strede

Bezplatné prehliadky a vstup do všetkých expozícií, premietanie filmov o minulosti a súčasnosti Žitného ostrova, tanečné ukážky a lekcie pripravené v spolupráci s dunajskostredským Tanečným klubom

Vojenské historické múzeum Piešťany

Výstava chladných a palných zbraní a munície, premietanie dokumentárnych filmov s vojenskou tematikou, predstavenie letky Virtuálne Biele Albatrosy

Galéria Jána Koniarka v Trnave

Tvorivé výtvarné aktivity a animačné hry pre deti, prechádzka vo virtuálnej realite s názvom LUNA, komentované prehliadky výstav, koncert Peter Adamov

Vlastivedné múzeum v Galante

Otvorenie výstavy Svet macíkov – zázračný svet zberateľky plyšových medvedíkov Anny Szóda. Návštevníci si môžu pozrieť viac než 2¤000 macíkov a starých hračiek. Tvorivé dielne s ilustrátorkou Zuzanou Hlavatou – pod jej vedením si malí výtvarníci vytvoria vlastné leporelo Môj macík. Bábkové predstavenie.

Balneologické múzeum v Piešťanoch

Tvorivé dielne, ukážky krojov (a možnosť aj si kroj vyskúšať). Čo sa našlo vo Váhu? Unikáty z bronzovej doby, nálezy zo stredoveku a z novoveku

Nitriansky kraj

Ponitrianske múzeum v Nitre

Skvosty dávnovekého Slovenska – expozícia predstavuje vyše 2 300 zlatých, strieborných či kovových predmetov. Ukážky konzervovania, reštaurovania, preparovania s možnosťou vyskúšať si niektoré techniky. Interaktívny program pre rodiny s deťmi "svietniky z mozaiky“.

Tribečské múzeum v Topoľčanoch

Program pod názvom Hľadanie strateného času. Múzeum navštívia postavy z obdobia stredoveku. Interaktívna výstava More – vedecká hračka, tvorivá dielňa Život v stredovekých Topoľčanoch – odev a strava. Riešenie hádaniek.

Tekovské múzeum v Leviciach

Areál Levického hradu – zábavný park – skákací hrad, veľká trampolína, kolotoč, nafukovacia šmýkačka. Zvukové hádanky z prírody, detský kútik so živými zvieratami. Chráňme včely – učme sa konať ako včely – presklený úľ. Tradičné bábkové divadlo, flašinet, ukážky sokoliarstva. Kabaret Manželská poradňa.

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch

Jazdecký klub Redskin, fotenie s rozprávkovými figurínami, ukážky zdobenia kraslíc, dobová strelnica pre deti i dospelých, prezentácia sušených byliniek a jednoduchých liečiv.

Trenčiansky kraj

Dubnické múzeum, Dubnica nad Váhom

Výstava Výtvarné spektrum Trenčianskeho kraja, denné a večerné prehliadky kaštieľa, konzultácie a poradenstvo pre amatérskych bádateľov, záujemcov o genealogický výskum a tvorbu rodokmeňov, majiteľov starožitností a starších umeleckých diel.

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi

Výstava Tajomstvo filigránu – poznanie materiálov, technológie i produktov – šperkov a odevných doplnkov z dielní prievidzských gombikárov. Ukážky rôznych techník pri zhotovovaní ozdôb: vyrážanie ornamentov na kožu, krížikové vyšívanie, pletenie šnúrok, ozdoby z drôtu. Nevšedné predmety zo zbierok múzea zahalené tajomstvom. Inscenovaná prezentácia tradičného mestského odevu žien zo zbierok múzea.

Galéria Miloša Alexandra Bazovského, Trenčín

Hry na nádvorí galérie nielen pre deti, detský sprievodca výstavami s tvorivými úlohami, baterková prehliadka (večerná prehliadka výstav pri svetle baterky), luminografia na nádvorí galérie – kreslenie svetlom s fotografkou Kristínou Rigasovou

Žilinský kraj

SNM v Martine – Etnografické múzeum

V Etnografickom múzeu sa návštevníci okrem národopisu budú môcť zoznámiť aj s tajomným svetom archeológie. Obyvateľov nášho územia spred 3 000 rokov priblíži komentár jedného z autorov výstavy Ľudia a poklady lužickej kultúry Marka Botha. Galéria rómskych osobností – okrem významných ľudí z rodu Rómov sa dozviete, ako sa robia „cigánske“ tkanice či plstí vlna. Tvorivé dielne, burza kníh, veľký múzejný kvíz.

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Liptovský Mikuláš

Nočná prehliadka expozícií múzea, plnenie úloh na pripravených stanovištiach, edukačné hry, elfský trh s poznávaním rastlín, výroba pazúra dravca.

Banskobystrický kraj

Novohradské múzeum a galéria, Lučenec

Výstava 30 rokov ochrany prírody v Cerovej vrchovine, ekohry pre deti, tvorivé dielne zamerané na recyklované výrobky, spracovanie byliniek, esenciálne oleje a výroba liečivého balzamu či eko čistiaceho prostriedku, premietanie filmov o prírode, netradičná prehliadka stálej expozície Poklady minulosti.

Múzeum Slovenského národného povstania, Banská Bystrica

Postupy odborného ošetrenia papiera a písanie neviditeľným písmom – vyskúšajte si písanie drievkom, husím perom a dreveným pierkom, odneste si domov vlastnoručne napísaný dokument aj s vyrobenou pečaťou. Navštívte vojakov v zemľanke a zistite, čo všetko museli používať pri získavaní informácií o pozíciách nepriateľa, ako sa orientovali a dorozumievali. Svet pred internetom – čo bolo „mobilom“ a „e-mailom“ v období vojny, ako prebiehala komunikácia, kým ju nenahradili telefóny a aplikácie.

SNM-Múzeum bábkarských kultúr a hračiek hrad Modrý Kameň

Bábkové divadlo Teátro Neline. Drobček z televíznej relácie Matelko – ako si žije dnes? Výstava v barokovej sále Slovensko naše milované a ako spestrenie trampolína a šliapacie káry.

Prešovský kraj

Krajské múzeum v Prešove – Kaštieľ Stropkov

Vystúpenie o. z. Sparta – strašidlá v kaštieli a iné zaujímavosti, čítanie v kaštieli. Predstavenie remesiel súvisiacich s výrobou zvonov. Súťaže a dielničky pre deti. Vystúpenie sokoliara so svojím dravcom. Vystúpenie Vojenského historického klubu Dukla z Prešova.

Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni

Noc na hrade Ľubovňa – Aké boli osudové ženy hradu Ľubovňa? Nočná prehliadka hradu Ľubovňa za sprievodu faklí, koncert Maroša Banga, ohňová show v podaní šermiarskej skupiny Sarus z Prešova

Múzeum Tatranského národného parku, Tatranská Lomnica

Ukážky lesníckeho výskumu, vplyvu klimatickej zmeny na lesy, zoologického výskumu a preparácie živočíchov, genofondu pôvodných tatranských drevín, tradičnej výroby rybárskych sietí. Premietanie filmov.

Podtatranské múzeum v Poprade

Textilná dielňa – predvádzanie tkáčskeho remesla z doby rímskej, tokárska dielňa – predvádzanie práce na sústruhu z doby rímskej, otvorenie výstavy Historické remeslo od praveku po súčasnosť, virtualizácia originálu výliatku mozgovne neandertálskej ženy z Gánoviec, virtualizácia vrstevnicovej mapy Vysokých Tatier a podtatranskej oblasti

Krajské múzeum v Prešove – Rákociho palác

Vystúpenie detského folklórneho súboru Fijalečka, hľadanie Rákociho pokladu, tvorivé dielne pre najmenších, maľovanie na tvár, prehliadka aktuálnych výstav a expozícií, statické ukážky historickej a modernej hasičskej techniky, Múzeum v noci – komentovaná prehliadka v priestoroch múzea

Košický kraj

Slovenské technické múzeum, Košice

Stále expozície STM ako hutníctvo, kováčstvo, geodézia a kartografia či vývoj písacích strojov. Novootvorená expozícia zubnej techniky – Pravdivo o nepravých zuboch. Špecializované podujatia a programy – 100 rokov s Fordom T – O storočnom autíčku, ktoré zišlo z pása a prišlo na Slovensko. Prezentácia ďalších veteránov značky Ford. Hviezdy zimnej oblohy – krátky program pre verejnosť v planetáriu. 90 rokov slovenského hokeja – mimoriadna výstava v spolupráci so Slovenským olympijským a športovým múzeom. Neprístupné? – Neprípustné! Inštalácia prírastkov zbierkového fondu STM za rok 2018 s ukážkami odborného ošetrovania a reštaurovania exponátov. Čarby – farby – origami – kreatívne a výtvarné workshopy s ukážkami origami pre deti a rodičov. (17. – 22. h).

STM-Múzeum letectva, Košice

Čaro noci a história letectva v expozíciách. Vládny špeciál TU-154 – čara zbavený – lietadlo vládnej letky ministerstva vnútra SR – prvýkrát sprístupnené pre verejnosť.

Východoslovenské múzeum, Košice

Historická účelová budova. Socialistické sklo, keramika, porcelán – prehliadka výstavy spojená s tvorivou dielňou. Doba ľadová – prehliadka „zamrznutej“ výstavy s divadlom Haliganda. Košice 1918 – 1938. Zrod metropoly východného Slovenska – Mesto a čas – prehliadka výstavy spojená s tvorivou dielňou na tému: Vytvor si Štefánikov denník Zvonkohra – zahraj si na zvonoch na dvore Historickej účelovej budovy

Miklušova väznica a Katova bašta

Kat a jeho pomocníci – vážne aj veselé rozprávanie o trestnom práve v Košiciach. Bylinkárky – pestrá ponuka liečivých rastlín a životobudičov pre zdravých aj chorých. Poďte sa s nami báť – strašidlá múzea ožívajú. Nádvorie Katovej bašty – program sa začína už o 15. h – netradičný výlet časom až do stredoveku, ukončený ohňovou šou.

SNM-Múzeum Betliar

Tvorivé dielne pre deti, večerné prehliadky múzea aj po trasách bežne neprístupných, ohňostroj

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #galéria #rozhovor #múzeá #Noc múzeí #tipy z programu