Maliar Weisz-Kubínčan si ťažkú batožinu zloží v SNG

Samostatná výstava maliara Arnolda Petra Weisza-Kubínčana vznikla pri príležitosti nového výskumu autorovej tvorby a sústredí sa na jeho tvorivé rozmýšľanie, expresívny kresbový rukopis a jeho vývoj. Pod názvom Umelcova ťažká batožina ju sprístupnia 20. júna v Esterházyho paláci v Bratislave. Informovala o tom jedna z jej kurátoriek Alexandra Homolová.

20.06.2019 07:00
SNG Foto: ,
Výstavu Umelcova ťažká batožina sprístupnia 20. júna v Esterházyho paláci v Bratislave.
debata

Výstava sa odvíja na pozadí príbehu akvizície – daru diel Arnolda Petra Weisza-Kubínčana. „Vďaka veľkorysosti Katariny Curtisovej a jej rodiny sa na Slovensko z USA vrátila významná časť umeleckej pozostalosti A. P. Weisza-Kubínčana, zachránená matkou pani Katariny Zorkou Kahanovou-Ringovou (1910 – 1978), ktorá s ním prežila posledné obdobie života na Slovensku pred deportáciou do nacistického koncentračného tábora“, uviedla Homolová. Maľby, kresby, skice, skicáre a výstrižky z dobovej tlače nám spolu s príbehom prinášajú aj nové poznatky o rozsahu, povahe a kontexte jeho tvorby.

Samostatná výstava vznikla pri príležitosti nového výskumu autorovej tvorby a sústredí sa na jeho tvorivé rozmýšľanie, expresívny kresbový rukopis a jeho vývoj. „Skice, kresby a grafiky dopĺňajú vrcholné maliarske diela v niekoľkých tematických líniách, ktoré poskytujú divákovi kľúč na čítanie maliarovej tvorby aj doby, keď vznikala“, zdôraznila Homolová.

Prezentuje tiež unikátne a z veľkej časti nikdy nevystavené diela medzivojnového expresionistu európskej dôležitosti, ktorý napriek svojmu predčasne ukončenému životu priniesol do slovenského umenia závan medzinárodného umeleckého myslenia.

debata chyba
Viac na túto tému: #výstava #SNG #Arnold Peter Weisz-Kubínčan
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy