Vo vile Dominika Skuteckého sa realizujú reštaurátorské zázraky

24.06.2019 12:15

V Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici, ktorá spravuje stálu expozíciu maliara Dominika Skuteckého, prebiehajú v dlhšom časovom horizonte dva rozsiahlejšie projekty.

Od marca 2019, keď bol pre verejnosť sprístupnený najznámejší zreštaurovaný obraz Dominika Skuteckého Trh v Banskej Bystrici, pokračuje galéria v priestoroch Vily Dominika Skuteckého v Hornej ulici 55 v ďalšom odhaľovaní zreštaurovaných diel svetoznámeho maliara.

Nemenej ako Trh v Banskej Bystrici je verejnosti známy aj ďalší zreštaurovaný obraz Španielska tanečnica z roku 1902.

Dominik Skutecký: Španielska tanečnica, 1902,...
Dominik Skutecký: Španielska tanečnica, 1902, olej na plátne. ( Majetok Stredoslovenskej galérie) Autor: Reprofoto: Stredoslovenská galéria

Do začiatku roka 2020 budú postupne odhaľované ďalšie zreštaurované obrazy umelca. Výstavu zreštaurovaných obrazov Skuteckého zo stálej expozície umelca uvádzajú v rámci galerijnej výstavnej edície „zreštaurované diela.“ Projekt predstavuje štrnásť obnovených obrazov. V spolupráci so Slovenskou národnou galériou všetky diela odborne vyčistil a ošetril reštaurátor Mgr. art. Miroslav Slúka v kurátorskej koncepcii Kataríny Baraníkovej.

„Skuteckého maľby v zreštaurovanej podobe ožívajú vo svojej farebnej pestrosti, sviežosti a detailoch, ktoré doteraz skresľovali dlhoročné nánosy prachu a časom zožltnuté vrchné laky,“ dodáva kurátorka.

V nadväznosti na výskum a reštaurovanie diel prebieha aj druhý projekt zameraný na rekonštrukciu vily a reinštaláciu stálej expozície umelca. Vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja boli začiatkom roka 2019 zrenovované podlahy expozície.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Stredoslovenská galéria #Dominik Skutecký
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku