Aj z odpadu sa môže stať umenie

24.07.2019 12:33

Dánsky umelec Thomas Dambo sa od detstva zaoberal tvorením rôznych projektov zo zvyškov materiálov.

Nemal však dosť peňazí na ich realizovanie. Preto chodil po susedstve a zbieral zvyšky dreva, ktoré by už nikto iný nevyužil. Neskôr sa pre neho záľuba stala prácou.

Najznámejším projektom Thomasa Damba sú sochy...
Najznámejším projektom Thomasa Damba sú sochy obrov vytvorené zo zvyškového dreva. Autor: SHUTTERSTOCK

Prvý z jeho projektov, ktorý získal aj medzinárodné uznanie, nesie názov Happy City Birds (v preklade šťastní mestskí vtáci). "Začalo sa to, keď študoval na škole dizajnu v Koldingu v Dánsku. Chcel vytvoriť pozitívnu alternatívu grafitov. Takú, ktorá by nikoho neurazila a ktorej podstate by porozumela aj jeho stará mama. A, samozrejme, takú, s ktorou by polícia nemala problém. Raz mu v sklade, v ktorom brigádoval počas štúdia, ponúkli mnoho zvyškov preglejky. Premenil ich na 250 vtáčích búdok, namaľoval ich rôznymi farbami a zavesil ich po celom Dánsku,“ povedal pre Pravdu Troels Nilsen z tímu Thomasa Damba. Odvtedy vytvoril viac než 4-tisíc búdok pre vtákov v rôznych iných projektoch.

Naša planéta je zaplavená plastom. Nie je to až také viditeľné vďaka ľuďom, ktorí dennodenne zbierajú odpad a triedia ho. Aby poukázal na tento problém, a takisto vzdal poctu týmto pracovníkom, vytvoril Dambo projekt Les budúcnosti. Pracoval na ňom so svojím tímom, lokálnymi smetiarmi a viac než tisíckou žiakov, dôchodcov a dobrovoľníkov. Za dva mesiace premenili tri tony plastového odpadu na les s kvetmi, stromami a zvieratami s rozlohou 600 štvorcových metrov. Projekt bol súčasťou každoročného kvetinového festivalu FYJA v Mexiku a dnes ho možno vidieť v botanickej záhrade v parku Chapultepec.

Najznámejším projektom z dielne Thomasa Damba a jeho tímu sú sochy obrov vytvorené zo zvyškového dreva. Tieto lesné stvorenia si našli domov v rôznych krajinách sveta. Okrem Dambovho rodného Dánska aj v USA, Južnej Kórei alebo v Portoriku. Reprezentujú prírodu a časy predtým, než prišli ľudia a všetko pokazili. "S týmto projektom chcel Thomas dosiahnuť, aby ľudia vyšli do prírody a pozreli sa na tieto nádherné miesta pri hľadaní jeho sôch, zamysleli sa nad tým, ako sa správame k planéte a, samozrejme, aj videli, aké skvelé veci dokáže človek vytvoriť pomocou recyklácie materiálov,“ povedal o sochách Nilsen. Niektorí obri sú osamelí, iní zas zoskupení podľa projektov. Jedným z nich je Trollhunt. Zobrazuje šiestich obrov s rôznymi nástrojmi na chytanie ľudí, ktorí sa nachádzajú v Chicagu.

"Obrov natoľko unavilo deštruktívne správanie ľudstva, že sa ľudí snažia uloviť a dať im príučku,“ vysvetlil pre Pravdu Troels Nilsen. K príbehu sa viaže aj rozprávka, ktorú Dambo zverejnil na svojej stránke. Ďalšou jeho prácou je Šesť zabudnutých obrov v lesoch. Návštevníci sa môžu vydať na honbu za pokladom na šiestich miestach na predmestí západne od Kodane. Každý z obrov je jedinečný a vystihuje miesto, na ktorom sa nachádza. Napríklad taký Spiaci Louis drieme v Rødovre. Nápad na tohto obra vznikol, keď Dambo prechádzal cez miesto, kde teraz socha leží. Našiel tam staré spacie vaky a zvyšky jedál. Uvedomil si, že tam spávajú bezdomovci, a preto vymyslel, že socha, ktorá tam bude, by mala slúžiť ako úkryt. Z dreva postavil ležiaceho obra, do ktorého sa dá vliezť cez jeho ústa a v jeho interiéri je možné prespať. V oblasti s názvom Avedøresletten sedí Trine na malom kopci, s rukami položenými na kolenách. Okoloidúci, ktorí chcú pozorovať malé jazerá a stáda oviec, si môžu na ňu vyliezť, aby mali lepší výhľad. Dambo pre svoje projekty vždy hľadá unikátne miesta a snaží sa im nájsť domov čo najďalej od mesta a veľkých budov. Pri obroch je to jednoducho miesto, kde by také stvorenia chceli žiť. Počet Dambových projektov sa postupne rozrastá. K viac než sto zaujímavým dielam pribudne čoskoro ďalšie. "Thomas v súčasnosti pracuje na obrovskom projekte v Belgicku,“ uzavrel Nilsen.

AUTORKA ŠTUDUJE NA SOŠ MASMEDIÁLNYCH A INFORMAČNÝC­H ŠTÚDIÍ

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Thomas Dambo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku