Mona Lisa sa vrátila na pôvodné miesto

Slávna Mona Lisa z dielne renesančného maliara Leonarda da Vinci sa po dvojmesačnej prestávke spôsobenej rekonštrukčnými prácami v Louvri vrátila na svoje zvyčajné miesto.

08.10.2019 10:00
MONA LISA Foto: ,
Návštevníci Louvru pred obrazom Mony Lisy.
debata

Do miestnosti Salle des États v galérii Mediciovcov na druhom poschodí tejto svetoznámej parížskej galérie. Jedno z najslávnejších umeleckých diel planéty je zároveň aj jedným z najväčšmi navštevovaných a záujemcovia sú často nútení vystáť si hodiny v zástupoch a niekedy o iné diela ani nemajú záujem. Vedenie Louvra je preto nútené pristupovať aj ku krokom, ktoré masový turizmus zregulujú.

Vincent Delieuvin, kurátor zbierok talianskej renesančnej maľby v Louvri, pre rozhlasovú stanicu Europe 1 uviedol, že vďaka rekonštrukcii obraz Mony Lisy viac vynikne – farba stien sály sa totiž zmenila zo svetložltej na tmavomodrú, čo údajne lepšie zvýrazňuje farby samotného obrazu. Obraz je teraz zakrytý aj novým ochranným sklom, ktoré je podľa Delieuvina „absolútne priehľadné“.

Zmeny sa týkajú aj návštevníkov: v sále, kde je Mona Lisa vystavená, budú odteraz dva rady, čo verejnosti umožní dostať sa k majstrovskému dielu bližšie. Lepšie je aj osvetlenie diela. Da Vinciho Mona Lisa je v Louvri od prvej svetovej vojny a priestory tejto galérie opustila len niekoľkokrát, keď bol obraz vystavený v iných mestách.

Koncom októbra sa v Louvri začne veľká výstava venovaná Leonardovi da Vinci. Vystavené na nej majú byť aj viaceré diela zapožičané z talianskych zbierok. V súvislosti s tým skupina Italia Nostra pripomenula aj taliansky zákon, ktorý zakazuje vývoz umeleckých diel, keď hrozí ich poškodenie počas prevozu alebo vystavovania v nevhodných podmienkach.

Členovia skupiny Italia Nostra sa obrátili na príslušný správny súd a požiadali ho, aby vývozu diela do Francúzska zabránil. Súd bude vo veci rozhodovať 24. októbra – v deň, keď v parížskom Louvri pri príležitosti 500. výročia Leonardovej smrti otvoria výstavu jeho diel.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Mona Lisa #Leonardo da Vinci #Louvre