Cena Oskára Čepana má svojho laureáta

Laureátom Ceny Oskára Čepana 2019 je Erik Sikora. Rozhodla o tom odborná medzinárodná komisia na čele s historičkou umenia a kurátorkou z Holandska Lorou Sariaslan.

30.11.2019 17:48 , aktualizované: 01.12.2019 10:48
50podval Sikora  1 Foto:
Víťazom ceny Oskára Čepana je Erik Sikora.
debata

Porota ocenila, že svoju umeleckú agendu Sikora prezentuje zdanlivo neformálnym prístupom na aktiváciu politických tém, ktoré vedú k základným a nevyhnutným otázkam o tom, kto sme teraz. Víťaza čaká rezidenčný pobyt v New Yorku, finančná odmena 3 000 eur a po návrate samostatná výstava. Dnes prevzal cenu – umelecké dielo – z rúk minuloročnej víťazky Emílie Rigovej. Aktuálna výstava piatich finalistov 24. ročníka Ceny Oskára Čepana Ekológia túžby potrvá vo Východoslovenskej galérii (VSG) do 1. marca 2020. COČ organizuje Nadácia – Centrum súčasného umenia (N-CSU).

„Po intenzívnych diskusiách sa medzinárodná porota rozhodla udeliť cenu Erikovi Sikorovi. Na základe jeho kreatívneho prístupu, ktorý je zakorenený v jeho každodennom živote, Sikorova práca vychádza z jeho vzťahu k rodine, domovu, dedine, ku krajine, dokonca k vesmíru. S jemným humorom, ktorý odmieta intenzívne podnety spojené s praxou.

Laureátom Ceny Oskára Čepana (COČ) 2019 je Erik... Foto: TASR, František Iván
Erik Sikora Laureátom Ceny Oskára Čepana (COČ) 2019 je Erik Sikora (na snímke), rozhodla o tom odborná medzinárodná komisia. Cenu v podobe umeleckého diela si prevzal počas slávnostného ceremoniálu vo Východoslovenskej galérii (VSG) v Košiciach z rúk minuloročnej víťazky Emílie Rigovej.

Sikora neuznáva hierarchiu medzi zverejňovaním vlogov na Youtube a vystavovaním v rámci inštitúcie. Jeho mnohoznačná tvorba presahuje kultúrne hranice a poskytuje nové príležitosti na šírenie jeho umeleckej filozofie. Svoju umeleckú agendu prezentuje zdanlivo neformálnym prístupom na aktiváciu politických tém, ktoré vedú k základným a nevyhnutným otázkam o tom, kto sme teraz,“ napísali dnes vo svojom vyhlásení členovia odbornej komisie: Lora Sariaslan, Rainer Fuchs, Vjera Borozan, Jaro Varga, Bartholomew Ryan.

Erik Sikora (1986, Košice) inšpirovaný rôznymi vplyvmi nachádza najprirodzenejší spôsob vyjadrenia cez performatívne stratégie. Obsahy, ktoré touto formou tlmočí, sa týkajú problematických otázok, počnúc národnou identitou až po ekológiu a udržateľnosť. Jeho výstupy majú často podobu prednášky alebo koncertu, väčšinou mimo priestoru galérie.

S divákom vtedy komunikuje naživo, v opačnom prípade prostredníctvom nahratého videa, ktorého je hlavným protagonistom. Predkladá svoje teórie, nápady, pozorovania, ktoré zväčša dospievajú k určitému záveru, napríklad aj v podobe manuálu, návodu.

Laureátom Ceny Oskára Čepana (COČ) 2019 je Erik... Foto: TASR, František Iván
Laureátom Ceny Oskára Čepana (COČ) 2019 je Erik Sikora Laureátom Ceny Oskára Čepana (COČ) 2019 je Erik Sikora, rozhodla o tom odborná medzinárodná komisia. Cenu v podobe umeleckého diela si prevzal počas slávnostného ceremoniálu vo Východoslovenskej galérii (VSG) v Košiciach z rúk minuloročnej víťazky Emílie Rigovej v Košiciach.

Odborná medzinárodná komisia tento rok posudzovala 37 vizuálnych umelcov, ktorí na začiatku roku reagovali na otvorenú výzvu a prihlásili sa. V máji vybrali piatich finalistov, a to Jana Durinu, Dávida Koroncziho, Milana Mazúra, Erika Sikoru a Gabrielu Zigovú.

Víťaza čaká dvojmesačný rezidenčný pobyt v New Yorku, finančná odmena, samostatná výstava a podpora zo strany organizátora Nadácia Centrum súčasného umenia (N-CSU) pri zaistení ďalších výstav, projektov a prezentácií na Slovensku a v zahraničí.

Súťaž Cena Oskára Čepana vznikla v roku 1996 a je určená vizuálnym umelcom do veku 40 rokov. Účasť v súťaži nie je obmedzená konkrétnym výtvarným médiom. Projekt realizuje od roku 2001 Nadácia – Centrum súčasného umenia, od roku 2016 v spolupráci s Residency Unlimited, Trust for Mutual Understanding a s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. Cena je súčasťou medzinárodnej siete ocenení YVAA – Young Visual Artists Awards, organizovaných v krajinách stredovýchodnej Európy. Oskár Čepan (1925–1992) bol literárny vedec, výtvarný teoretik a kritik, umelec, archeológ a paleontológ.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Cena Oskára Čepana