Operná diva Lucia Popp by sa dožila osemdesiatky. Speváčku pripomenie výstava

07.12.2019 07:00
lucia popp zdroj foto operaslovakia.sk
Umeleckú kariéru Lucie Popp môžu spoznať návštevníci výstavy z rôznych perspektív. Autor:

Výstavu Lucia Popp – vrúcny hlas svetovej opery k 80. výročiu narodenia speváčky otvoria v salóniku historickej budovy Slovenského národného divadla 10. decembra o 17. h a potrvá do 6. januára 2020.

Kurátorom výstavy je Jozef Červenka a znikla v spolupráci Divadelného ústavu a Slovenského národného divadla. Reflektuje nielen významné míľniky kariéry Lucie Popp, ale predstaví aj množstvo dokumentov z osobného života.

Lucia Popp (1939 – 1993) patrila k najslávnejším slovenským operným speváčkam, ktoré zanechali výraznú stopu v dejinách svetového operného umenia. Bola sopranistkou vzácneho hlasu žiarivo teplej farby a jej hlavnou charakteristikou bola unikátna vrúcnosť prejavu.

Ambíciou výstavy je teda predstaviť jednu z najvýznamnejších osobností slovenskej kultúry, svetovo rešpektovanú osobnosť operného umenia. Expozíciu tvorí výber z bohatej profesionálnej i osobnej fotodokumentácie, ukážky z dobových divadelných bulletinov a ďalšie dokumenty, ktoré sú svedectvom o výnimočnosti opernej kariéry Lucie Popp.

Na opernom javisku i koncertnom pódiu prezentovala spevácke majstrovstvo a podmanila si publikum na celom svete. Vyznačovala sa psychologickým 
i rýdzo hudobným porozumením repertoáru, množstvom výrazových odtieňov, schopnosťou upútať a vtiahnuť publikum k introvertnému aj dramatickému charakteru hudby.

Lucia Popp vystupovala na najväčších svetových operných scénach v Londýne, New Yorku, Miláne, Berlíne, Mníchove, Viedni či Salzburgu. Tiež spolupracovala s najvýznamnejšími dirigentmi 20. storočia ako Otto Klemperer, Herbert von Karajan, Georg Solti, Carlos Kleiber, Nikolaus Harnoncourt, Rafael Kubelík či Leonard Bernstein.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#opera #Lucia Poppová #historická budova SND
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku