Zlaté súdky sa odkotúľali za hranice

04.04.2020 08:00

Newyorská Socha slobody drží v ruke namiesto fakle pohár piva. Motív, ktorý sa za štvrťstoročie existencie súťaže o Zlatý súdok opakoval v toľkých kresbách, že by sa z nich dala urobiť samostatná výstava.

Rovnako sa opakujú kresby ovečiek či obláčikov, ktoré sa menia na penu, čo zdobí vrchol pohára plného zlatého moku. „Najzaujímavejšie sú nápady, ktoré sú objavné. Aj keď ide neraz o motívy opakujúce sa v rôznych variáciách, keďže téma je stále tá istá, je obdivuhodné, čo všetko sa dá vymyslieť,“ hovorí duchovný otec, zakladateľ a konateľ medzinárodnej súťaže kresleného humoru Fedor Vico.

Veľkú cenu Grand Prix získala kresba Alexandra...
Veľkú cenu Grand Prix získala kresba Alexandra Shmidta z Ruska. Autor: Zlatý súdok

Dvadsiaty šiesty ročník patrí k rekordným. Porota posudzovala 432 kresieb, ktoré do Prešova poslalo 165 autorov z 37 štátov. Najvzdialenejšiu krajinou, ktorej autorov téma obľúbeného nápoja oslovila, bola tentoraz Kolumbia. A najviac obrázkov dorazilo z Číny. Ale v Belgicku, v ktorom bolo kedysi viac pivovarov ako kostolov, mali chuť súťažiť aj o skromné finančné odmeny len dvaja karikaturisti.

„Najplodnejším momentom porotcovskej prehliadky stoviek grafických miniatúr bolo pre mňa sledovanie podobnosti i úplnej odlišnosti v motívoch, v pointách aj vo výtvarnom predvedení autorov z veľmi vzdialených kultúr,“ skonštatoval predseda poroty maliar Peter Kocák. „Najvyššie sme hodnotili kresby, v ktorých originálny nápad ide ruka v ruke s výborným výtvarným spracovaním,“ pridal Fedor Vico.

Poľský karikaturista Janek Janowski získal 1....
Poľský karikaturista Janek Janowski získal 1. cenu. Autor: Zlatý súdok

Veľký aj malé Zlaté súdky sa tento rok odkotúľali na sever a východ. Veľkú cenu Grand Prix udelili porotcovia kresbe Alexandra Shmidta z Ruska. Prvú a druhú cenu získali poľský karikaturisti – Janek Janowski vystúpil zásluhou vtipnej parafrázy hoci na Titanic na stupienok najvyšší, na druhej priečke sa usadil humorný obrázok Slawomira Makala. Bronzová medaila ovenčila karikatúru Sergeya Semendyaeva z Ukrajiny.

„Vybrali sme práce, ktoré majú podľa poroty aktuálnu, stručnú, no koncentrovanú výtvarnú a rovnako i myšlienkovú silu. A v neposlednom rade i humornú pointu,“ zhodnotil predseda poroty. Zároveň pripomenul, že mnohé kresby mali síce skvelú myšlienku, no slabšiu umeleckú hodnotu. Alebo naopak.

„Veľmi zvláštny humor majú Japonci. Ich kresby sú skôr rozprávkové a ilustratívne ako vtipné,“ zhrnul Fedor Vico vlastné skúsenosti z doterajších ročníkov medzinárodnej súťaže. A zas motív štyroch čiarok preškrtnutých piatou, čo za hranicou rieky Morava znamená päť pív, ktorý s obľubou obmieňajú českí humoristi, je podľa neho v medzinárodnom kontexte nezrozumiteľný. Chápu ho už len azda milovníci piva v našich zemepisných končinách.

Striebornú priečku obsadil kreslený vtip...
Striebornú priečku obsadil kreslený vtip Slawomira Makal Autor: Zlatý súdok

„Aby autorov humor neopúšťal ani v dnešných vážnejších dňoch a skvelé nápady i úspešné vydarené realizácie kresieb či malieb, ktoré prinesú radosť i oslobodzujúci úsmev nám všetkým,“ zaželal všetkým súťažiacim predseda poroty Peter Kocák.

Tretiu cenu udelila porota obrázku ukrajinského...
Tretiu cenu udelila porota obrázku ukrajinského autora Sergeya Semendyaeva. Autor: Zlatý súdok

Ocenené kresby a výber z najzaujímavejších prác 26. ročníka medzinárodnej súťaže kresleného humoru na tému pivo sú nainštalované v priestoroch Šarišskej galérie v Prešove. Obdivovať ich a zasmiať sa nad nápadmi aj ich pointami však bude možné až vtedy, keď sa aj brány výstavných siení znova otvoria pre verejnosť. O čosi neskôr sa pred galériou uskutoční aj tradičné odovzdávanie cien víťazom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Zlatý súdok
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku