Stanica-Záriečie a Nová synagóga vysielajú v núdzovom režime

Kultúrne centrá Stanica a Nová synagóga sú pre zákaz hromadných akcií od polovice marca zatvorené a termín opätovného otvorenia je zatiaľ neistý. Prvotný šok vystriedal praktický prístup a otázka, ako ďalej.

11.04.2020 15:00
Simona Gottierova - rezidencia v Novej synagoge Foto:
V rozličných priestoroch žilinskej Synagógy pracujú výtvarníčky Simona Gottierová (na obrázku), Martina Mäsiarová a grafický dizajnér Tomáš Rybár.
debata

Popri bežnej práci a údržbe budov sa organizátori z občianskeho združenia Truc sphérique rozhodli ponúknuť nevyužitý priestor pre sólo umelecké rezidencie a pripravujú aj prvé online podujatia.

„Situácia nás samozrejme zaskočila, no úplne rozumieme a podporujeme prijaté opatrenia,“ hovorí Marek Adamov, riaditeľ OZ Truc sphérique. „Stanica aj Nová synagóga sú zatvorené, nefuguje bar ani detské ateliéry. Vo vynútenej pauze sa však snažíme stále pracovať – maľujeme steny, upratujeme, riešime drobné opravy i „papiere“, na ktoré sme nemali mnoho času, zapájame sa do dobrovoľníckych aktivít Mesta Žilina. Zároveň však hľadáme možnosti, ako byť aktívni a ostať v spojení s publikom,“ dodáva Adamov.

Nevyužité priestory oboch kultúrnych centier sú aktuálne k dispozícii umelcom, ktorí takto môžu pokračovať vo svojej tvorbe, v súlade s aktuálnymi bezpečnostnými a hygienickými opatreniami. Podľa povahy projektu tu budú niektorí kontinuálne, iní budú pracovať na pravidelnej báze počas určitého obdobia.

zväčšiť Inštalácia Glitch v Novej synagóge. Foto: Nová synagóga
Instalacia Glitch v Novej synagoge Inštalácia Glitch v Novej synagóge.

Už teraz v rozličných priestoroch Synagógy na striedačku pracujú výtvarníčky Simona Gottierová, Martina Mäsiarová a grafický dizajnér Tomáš Rybár. Umelec pracuje s digitálnou veľkoplošnou maľbou a výsledok rezidencie predstaví online v stredu 15. apríla. Podkrovie Stanice budú v apríli ako štúdio využívať divadelníci Andrej Opálený a Matej Trnovec.

„Od apríla tiež spúšťame pravidelné online vysielanie vybraných podujatí,“ dopĺňa Adamov. „Stredy budú patriť živým prenosom kultúry z Novej synagógy. Náš kolega Kamil Mihalov, ktorý dobrovoľne uviazol v poľskom Cieszyne, bude vysielať krátke inštruktážne videá hry na klavíri. Pokúsime sa tiež sprostredkovať zážitok z fyzického divadla Glitch súboru Debris Company, ktoré sme plánovali uviesť ešte v marci a ktorého scéna je v Synagóge už niekoľko týždňov nainštalovaná. Naši kamaráti a barmani Fricko Brothers odohrajú každý piatok na obed live dj set. Štvrtky zas budú patriť prenosom zo Stanice. Pre prvé vydanie 9. apríla sa spojili performeri Slam Poetry z Čiech a Slovenska, ktorých virtuálny battle bude naživo moderovaný zo staničného baru. Pripravujeme aj prezentáciu o ultralight turistike a vyskúšame si aj formát online koncertu, 30. apríla k nám príde zahrať Archívny Chlapec.“

Program myslí aj na deti z výtvarných ateliérov – lektorky a lektori výtvariek im pripravia pracovné listy s úlohami na doma alebo ich zapoja do živej virtuálnej interakcie. „Je to aj pre nás úplne nová situácia a sme zvedaví, čo bude fungovať a aká bude odozva,“ uzatvára Adamov.

Online podujatia môžu diváci podporiť dobrovoľným vstupným. Občianske združenie prišlo kvôli karanténnym opatreniam takmer o všetky príjmy.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Stanica Žilina-Záriečie