Svetové múzeá súťažili na internete o najdesivejší exponát

22.04.2020 08:00, aktualizované: 17:00
maska proto moru
Maska proti moru zo 17. či 18. storočia. Autor:

Mumifikované ovčie srdce, nepodarene vypchatá "morská panna", drdol vlasov z 3. storočoa nášho letopočtu, či morová maska. Týmito a ďalšími exponátmi sa pochválili niektoré svetové múzeá po výzve svojich kolegov z britského grófstva Yorkshire k usporiadaniu súťaže o najstrašidelnejší kus v ich zbierkach. Na kuriózny súboj upozornili noviny The Guardian.

Múzeum v Yorkshire muselo rovnako ako rad podobných inštitúcií po celom svete uzatvoriť kvôli pandémii choroby covid-19 svoje dvere verejnosti. S návštevníkmi sa však snažia udržať kontakt tým, že každý týždeň vyzývajú ďalšie múzeá i návštevníkov, aby ukázali predmety vzťahujúce sa k určitej téme.

Naposledy pri tomto takzvanom súboji kurátorov anglické múzeum vytiahlo fotografiu drdolu vlasov starého vyše 1500 rokov, v ktorom sú ešte stále zapichnuté pôvodné vlasové ihlice. Spustilo tým súťaž o predmet, ktorý by naháňal čo najviac hrôzy.

Škótske národné múzeum krátko nato prispelo fotografiou „morskej víly“, teda vypchaniny zloženej z dvoch zvierat, ktorá má chvost ryby a hlavu podobnú malému dieťaťu, avšak s hnijúcimi ostrými zubami.

Súboj sa rýchlo preniesol i za Atlantický oceán. Kanadské múzeum z Ostrova princa Eduarda prispelo údajne prekliatu hračku nájdenú v múroch 155 rokov starej vily, ktorá sa podľa ich príspevku sama premiestňuje, keď sa nikto nepozerá.

Súťaž o
		najdesivejší muzeálny
		exponár...
Drdol vlasov starý
		vyše 1500 rokov, v ktorom
		sú...
+2Ovčie srdce
		prepichnuté klincami, ktoré
		jeho...

Do znepokojivej prehliadky sa zapojilo tiež Nemecké historické múzeum v Berlíne, ktoré zverejnilo fotografiu ochranné masky pred morom zo 17. či 18 storočia. Ďalšie britské múzeá vytiahli napríklad obrázky ovčieho srdca prepichnutého klincami, ktoré jeho majiteľ nosil na krku, aby zahnal zlých duchov.

„Je skvelé, že môžeme my i ďalšie múzeá ukázať naše zbierky verejnosti, keď musia byť naše dvere zatvorené,“ povedala Millicent Carrollová z vedenia múzea v Yorkshire. „Dúfáme len, že sme nikomu nespôsobili nočné mory!“ dodala.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#online kultúra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku