Karikatúry z Pravdy obsadili námestie vo Zvolene

, 17.05.2020 12:00
Jan Fitma  vystava pod holym nebom ZV
Karikatúry Jána Fiťmu, uverejnené v denníku Pravda, teraz spestrujú kultúrny život Zvolenčanom priamo na námestí. Autor: ,

Séria desiatok karikatúr, ktoré na svojich stránkach prinášal čitateľom denník Pravda teraz spestruje kultúrny život na Námestí SNP vo Zvolene. Ich autorom je Zvolenčan Ján Fiťma, ktorý od roku 2010 pre Pravdu zbieral kreslené "skalpy" osobností kultúry aj športu.

Ján Fiťma: Plagát
		z
		výstavy.
Ján Fiťma: Juraj
		Jakubisko
+2Ján Fiťma: Marián
		Hossa

Ján Fiťma sa narodil v Revúcej v roku 1971 a ku kresleniu ho priviedla poľská rozprávka o čarovnej ceruzke. Hovorí si „Lovec skalpov“, no vládne pritom ceruzkou. Svoju prvú výstavu pod názvom Kreslené skalpy otvoril na Zvolenskom zámku v roku 2002 a predstavil na nej politické karikatúry a karikatúry osobností pre Playboy. Od roku 2010 je členom výtvarnej skupiny Zvolenská sedmička.

Počas spolupráce s denníkom Pravda Ján Fiťma vytvori približne tri stovky portrétov našich aj svetových osobností. Medzi jeho úlovkami sú herecké hviezdy ako Audrey Hepburnová, Meryl Streepová aj Zdena Studenková, Jean Paul Belmondo aj Štefan Kvietik, umelci ako Karol Kállay, Albín Brunovský či Juraj Jakubisko, alebo slávni John Lennon, Scorpions alebo Karol Duchoň, literáti Hana Zelinová, Vinco Šikula a mnohí ďalší, aj celý rad slovenských a zahraničných športovcov, vrátane kompletnej hokejovej „zlatej“ zostavy.

Jeho obrázky sú vždy nápadité, často vyvolajú úsmev, no neurazia. Pri kreslení karikatúr hľadá v každej tvári jej jedinečný „čiarový kód“ a k tomu ešte do obrázka zašifruje najaký odkaz pre pozorného čitateľa. Teraz jeho diela obohatia prechádzky Zvolenčanov o veselý kultúrny zážitok.

Ján Fiťma: Vlastná karikatúra
Ján Fiťma: Vlastná karikatúra Autor: archív J. F.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#karikatúra #Ján Fiťma
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku