Bankovky s hodnotou 0 eur šli na dračku. Pred múzeom sa aj stanovalo

Približne 200 nula eurových pamätných bankoviek s motívom jednej z expozícií Stredoslovenského múzea (SSM) v Banskej Bystrici - Matejovho domu, predali v sobotu, len za prvú pol hodinu na tamojšom Námestí SNP. Predaj týchto zberateľských unikátov spustilo múzeum pri príležitosti opätovného sprístupnenia Matejovho domu po rekonštrukcii.

17.05.2020 07:00
pamaetna bankovka SSM - Matejov dom Foto:
Približne 200 nula eurových pamätných bankoviek s motívo Matejovho domu predali v sobotu, len za prvú pol hodinu. Na snímke pracovníčky múzea v Thurzovom dome na Námestí SNP.
debata

„Na lícnej strane je práve motív Matejovho domu a tiež akvamanile, čo je jeden z našich najvzácnejších zbierkových predmetov,“ povedala TASR hovorkyňa múzea Martina Saktorová. „Akvamanile je liturgický predmet, používaný v kostoloch pri rituálnom umývaní rúk,“ dodala.

Najväčší záujem o pamätné bankovky zaznamenali však pracovníci múzea pred samotným Matejovým domom, kde sa predáva aj výročná edícia bankoviek s číslami 8000 až 10.000. „Tam sme evidovali už od včerajších ranných hodín ľudí, ktorí sa stavali do radu. Dokonca boli aj takí, ktorí tam stanovali po celú noc,“ priblížila pracovníčka múzea.

Približne 200 nula eurových pamätných bankoviek... Foto: TASR, Jozef Poliak
SR SSM bankovka pamätná predaj Matejov dom BBX Približne 200 nula eurových pamätných bankoviek s motívo Matejovho domu predali v sobotu, len za prvú pol hodinu. Na snímke pracovníčky múzea v Thurzovom dome na Námestí SNP.

SSM po uvoľňovaní opatrení, súvisiacich s novým koronavírusom, opäť otvorilo svoje brány 12. mája. „Samozrejme, vstup do múzea je možný len pri dodržaní všetkých hygienických a bezpečnostných opatrení. Nutné je rúško a obmedzený je aj počet návštevníkov. Povinná je tiež dezinfekcia rúk a bezpečný rozstup,“ vymenovala.

SSM je najstaršou muzeálnou inštitúciou v Banskej Bystrici a druhou najstaršou v Banskobystrickom kraji. V uplynulom roku oslávilo 130. výročie svojho vzniku. Prvá expozícia vtedajšieho Mestského múzea bola otvorená 17. októbra 1889 v Matejovom dome, ktorý práve v sobotu po rekonštrukcii opäť otvoril svoje brány pre verejnosť. História Matejovho domu siaha až do roku 1476. V súčasnosti v ňom sídli stála expozícia SSM História mesta Banská Bystrica.

Vydávanie pamätných zberateľských nula eurových bankoviek SSM bude pokračovať zobrazením ďalších objektov múzea – Thurzovho domu na Námestí SNP a Tihányiovského kaštieľa v Radvani.

Činnosť múzea v najbližších týždňoch a mesiacoch bude závislá od vývoja epidemiologickej situácie na Slovensku. „Sami čakáme na to, kedy bude možné opäť organizovať podujatia. V Thurzovom dome sme však napríklad už teraz pripravili novú výstavu s názvom Rozkvitni, kde prezentujeme rastlinné motívy ukryté v tradičnom ľudovom odeve, keramike či na nábytku,“ doplnila Saktorová.

debata chyba
Viac na túto tému: #Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici