„Na lícnej strane je práve motív Matejovho domu a tiež akvamanile, čo je jeden z našich najvzácnejších zbierkových predmetov,“ povedala TASR hovorkyňa múzea Martina Saktorová. „Akvamanile je liturgický predmet, používaný v kostoloch pri rituálnom umývaní rúk,“ dodala.
Najväčší záujem o pamätné bankovky zaznamenali však pracovníci múzea pred samotným Matejovým domom, kde sa predáva aj výročná edícia bankoviek s číslami 8000 až 10.000. „Tam sme evidovali už od včerajších ranných hodín ľudí, ktorí sa stavali do radu. Dokonca boli aj takí, ktorí tam stanovali po celú noc,“ priblížila pracovníčka múzea.
SSM po uvoľňovaní opatrení, súvisiacich s novým koronavírusom, opäť otvorilo svoje brány 12. mája. „Samozrejme, vstup do múzea je možný len pri dodržaní všetkých hygienických a bezpečnostných opatrení. Nutné je rúško a obmedzený je aj počet návštevníkov. Povinná je tiež dezinfekcia rúk a bezpečný rozstup,“ vymenovala.
SSM je najstaršou muzeálnou inštitúciou v Banskej Bystrici a druhou najstaršou v Banskobystrickom kraji. V uplynulom roku oslávilo 130. výročie svojho vzniku. Prvá expozícia vtedajšieho Mestského múzea bola otvorená 17. októbra 1889 v Matejovom dome, ktorý práve v sobotu po rekonštrukcii opäť otvoril svoje brány pre verejnosť. História Matejovho domu siaha až do roku 1476. V súčasnosti v ňom sídli stála expozícia SSM História mesta Banská Bystrica.
Vydávanie pamätných zberateľských nula eurových bankoviek SSM bude pokračovať zobrazením ďalších objektov múzea – Thurzovho domu na Námestí SNP a Tihányiovského kaštieľa v Radvani.
Činnosť múzea v najbližších týždňoch a mesiacoch bude závislá od vývoja epidemiologickej situácie na Slovensku. „Sami čakáme na to, kedy bude možné opäť organizovať podujatia. V Thurzovom dome sme však napríklad už teraz pripravili novú výstavu s názvom Rozkvitni, kde prezentujeme rastlinné motívy ukryté v tradičnom ľudovom odeve, keramike či na nábytku,“ doplnila Saktorová.