Spoznajte ružovú grófku v jej záhradách

06.06.2020 07:00
SNM
Mária Henrieta Choteková, majiteľka panstva v Dolnej Krupej, bola uznávanou odborníčkou v oblasti ružiarstva. Autor:

Slovenské národné múzeum – Hudobné múzeum v spolupráci s Ružiarskou spoločnosťou Márie Henriety Chotekovej otvorí v sobotu 6. júna o 13. h už 13. ročník podujatia Slávnosť ruží v kaštieli v Dolnej Krupej.

Verejnosť si takto opäť pripomenie významnú osobnosť ružiarstva na Slovensku – grófku Máriu Henrietu Chotekovú.

Grófka Mária Henrieta Choteková, majiteľka panstva v Dolnej Krupej, bola uznávanou odborníčkou v oblasti ružiarstva v celoeurópskom meradle a priekopníčkou ružiarstva na Slovensku.

V období najväčšieho rozkvetu jej ružovej záhrady v Dolnej Krupej, kvitlo v rozáriu až 6 000 výpestkov ruží rozmanitých druhov.

Ružiarstvu sa venovala aj po teoretickej stránke, prednášala na výstavách, publikovala odborné články. Okrem toho je grófka Choteková známa aj svojou charitatívnou činnosťou, za čo ju vyznamenal pápež Pius X.

Život a dielo „ružovej grófky“ – ako Máriu Henrietu zvykli nazývať miestni obyvatelia, si účastníci slávnosti pripomenú slávnostným programom v SNM – Hudobnom múzeu – Kaštieli v Dolnej Krupej v sobotu až do pozdného večera.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#ruže #slávnosť #zámok
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku