Mužské kroje z Liptovských Sliačov zdigitalizujú

Mužské kroje z Liptovských Sliačov bude možné uvidieť aj v digitálnej podobe. Zabezpečí to projekt Sliačanskí muži, na ktorom spolupracujú Folklórny súbor Váh a Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši.

21.06.2020 07:00
Fašiangy Liptovské Sliače Foto: ,
Kroje v obci Liptovské Sliače nevymizli. Na snímke dedinská folklórna skupina Sliačanka počas Fašiangov.
debata

„Liptovské Sliače sú obcou s bohatými folklórnymi tradíciami, ktoré žijú aj v 21. storočí. Obec do súčasnosti nedisponuje ucelenou knižnou či digitálnou zbierkou tradičného odevu. Hlavným zámerom projektu je zdokumentovať, uchovať a zdigitalizovať podoby mužského odevu od detstva až po starobu z tejto obce v povojnovom období,“ priblížila etnologička a metodička Liptovského kultúrneho strediska Jana Veselovská.

Tradičný odev v obci má viacero rôznych variantov, ktoré majú do súčasnosti v pamäti len najstarší obyvatelia obce. „Snahou projektu je zachovať toto dedičstvo pre ďalšie generácie, nakoľko v obci je už len pár pamätníkov, od ktorých môžeme čerpať dôležité informácie. K spolupráci sa nám podarilo osloviť folklórnu skupinu Sliačanka,“ dodala metodička. Členovia Sliačanky boli podľa nej ochotní pomôcť pri realizácii a sú zárukou autentickosti výstupov projektu.

Výstava fotografií, ktorá prezentuje časť zdigitalizovaného materiálu, je sprístupnená v priestoroch Liptovského kultúrneho strediska v Liptovskom Mikuláši do 14. augusta.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
debata chyba
Viac na túto tému: #Liptov #kroje
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy