Hrad Ľubovňa odštartoval letnú turistickú sezónu

Hrad Ľubovňa odštartoval letnú turistickú sezónu pri barokovej hudbe a tradičnými remeselnými trhmi. Pre návštevníkov sú pripravené vstupy so sprievodcom, Hradné dni s tematikou Lubomirských či muzikál s názvom Kocúr kráľom. V skanzene chytajú Deň medu a Hubertovské slávnosti.

14.07.2020 07:47
hrad Lubovna Foto: ,
Hrad Ľubovňa prešiel rekonštrukciou a ponúka prehliadky aj pre nevidiacich a nepočujúcich.
debata

Múzeum cez leto chystá viaceré kultúrne podujatia ako Hradné dni s tematikou Lubomirských či muzikál s názvom Kocúr kráľom. Keďže sme v minulosti v areáloch hradu a skanzenu usporiadali takmer 30 koncertov pod holým nebom, tak ani tento rok nebudú chýbať. Vystúpi Robo Grigorov, Smola a hrušky s Mirkou Miškechovou a na hrad by mal zavítať aj sólista viedenskej filharmónie Dalibor Karvay. Pokračovať bude aj mimoriadne úspešná výstava La famme Fatale hradu Ľubovňa – PART II., priblížil plány na letnú sezónu riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.

Doplnil, že v skanzene zase pripravili Deň medu, Hubertovské slávnosti a prezentáciu remesiel našich predkov. Z tohtoročných noviniek to bude čítanie ľudových rozprávok v samotných dreveniciach či na stohoch slamy. Pre dospelých v skanzene pripravujú Život na dedine počas večera a noci. V sezónnych obydliach chcú urobiť odpočívadla pre turistov. Mikulík dodal, že múzeum sa taktiež zapojilo aj do dotačného systému Ministerstva kultúry SR pre znevýhodnené skupiny a spracovali projekt na vytvorenie priestoru v skanzene pre deti s poruchou autizmu.

Sprístupnenie 14 komnát paláca Lubomirských naplánovalo múzeum až na rok 2021. Návštevník si dnes môže pozrieť jeho exteriér, ktorý je podľa riaditeľa obľúbeným miestom na fotografovanie. V paláci by v budúcom roku mali byť expozície ako knieža Stanislav – staviteľ paláca, hradná kuchyňa, sklady a čierna kuchyňa. Ďalej kryštálová komnata, pracovňa grófa Juraja Raisza, jedáleň 19. storočia, lovecký salón a historická knižnica.
debata chyba
Viac na túto tému: #Stará Ľubovňa