Mysterium exitus odhalí tajomstvo smrti rodu Pálfiovcov

V sobotu 25.júla SNM–Múzeum Červený Kameň pozýva na scénické nočné podujatie s názvom Mysterium exitus. Inscenácia poodhalí tajomstvo smrti troch členov rodiny Pálfiovcov.

22.07.2020 05:00
Hrad Červený Kameň Foto:
Hrad Červený Kameň opäť ponúka nočné prehliadky.
debata

V roku 1646 sa v Bratislave v Dóme svätého Martina konal jedinečný trojpohreb –bratov Štefana a Jána Palfiho a ich matky Márie Magdalény rodenej Fuggerovej. Zodpovedný za pohreb bol najmocnejší muž vtedajšieho Uhorska, palatín Pavol Pálfi. Bol to jeden z najhonosnejších pohrebov svojej doby, trvajúci takmer tri dni. Smútočný sprievod doviedol nebožtíkov do Bratislavy až z rodinného sídla z lesov Malých Karpát, z hradu Červený Kameň.

Diváci sa prostredníctvom inscenácie Mystérium exitus dostanú do komnát Červeného Kameňa, do času, ktorý bezprostredne predchádzal fatálnemu koncu troch ústredných postáv Pálfiovského rodu.Za zatvorenými dverami sa miesia nálady vrcholiacej tridsaťročnej vojny, gradujúcich náboženských nepokojov, strach z morových epidémií, z čiernej mágie, ale aj presvedčenie o tom, že práve v takýchto časoch je možné stať sa slávnym.

Inscenácia vznikla spoluprácou tvorivého kolektívu Červeného Kameňa a trnavského divadla DEMOscéna, výsledkom čoho je prepojenie citlivého prístupu k historickému materiálu s poetikou neštandardného spracovania, postaveného predovšetkým na hre svetla, tmy a tieňov, na silných dialógoch, ale aj grotesknej štylizácii príbehu.

Predstavenie je určené pre návštevníkov od 12 rokov. Začiatok prehliadky bude každú celú hodinu od 18.00 do 22.00 hod.Preh­liadky sú kapacitne obmedzené, na jeden vstup sa zmestí max. 50 osôb.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Červený kameň