Zomrela česká sochárka Irena Sedlecká

04.08.2020 16:48
Freddie Mercury socha
Socha Freddieho Mercuryho, ktorá je na brehu Ženevského jazera. Autor:

Česká umelkyňa, autorka trojmetrovej sochy Freddieho Mercuryho na brehu Ženevského jazera, emigrovala do Spojeného kráľovstva aj rodinou v roku 1967.

Vo veku 91 rokov v Londýne zomrela česká sochárka Irena Sedlecká. Preslávila sa najmä svojimi dielami znázorňujúcimi britské osobnosti. K jej najvýznamnejším dielam patrí trojmetrová socha Freddieho Mercuryho, ktorá od roku 1996 stojí vo švajčiarskom Montreux na brehu Ženevského jazera.

Sedlecká žila v Spojenom kráľovstve od roku 1967. Rodáčka z Plzne tam utiekla z komunistického Československa spolu s prvým manželom a tromi deťmi. V Británii sa následne stala členkou Kráľovskej britskej sochárskej spoločnosti. V roku 2004 získala Sedlecká medailu Artis Bohemiae Amicis za šírenie dobrého mena českej kultúry v zahraničí. Počas svojej kariéry vytvorila celý rad monumentálnych portrétov a búst. Medzi osobnosťami, ktoré stvárnila, sú aj futbalista Bobby Charlton, herec Richard Briers či otec prúdového motora Frank Whittle.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#socha #Sedlecká #Freddie Mercury
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku