Kreatívny priemysel potrebuje na prežitie ďalšie financie

Ak nedôjde k zlepšeniu epidemiologickej situácie, kultúra a jej pracovníci budú trpieť. Mimoriadna pomoc pre nezávislú kultúru prostredníctvom fondov by mal byť len prvý krok.

06.09.2020 12:00
debata

Kreatívny priemysel potrebuje ďalšie financie na prežitie, upozorňuje riaditeľ Fondu na podporu kultúry národnostných menšín Norbert Molnár. Zároveň uviedol, že možno nie je najšťastnejším riešením, že mimoriadna pomoc pre nezávislú kultúru bude prerozdelená prostredníctvom fondov. V tomto prípade totiž podľa neho nejde o systematickú podporu pracovníkov v oblasti kultúry, ktorí boli najviac zasiahnutí situáciou súvisiacou s COVID-19. Domnieva sa však, že pre Ministerstvo kultúry SR (MK SR) bola táto cesta asi najrýchlejšia.

Spomínanú pomoc však vníma ako prvý krok. MK SR už avizovalo, že hľadá ďalšie zdroje na pomoc v kultúre. Podľa neho však v každom prípade kreatívny priemysel potrebuje ďalšie financie na prežitie.

Ako ďalej priblížil, nakoľko ide o mimoriadnu pomoc v dôsledku pandémie, vo fonde sa rozhodli zverejniť výzvu na poskytnutie štipendia v prioritnej oblasti profesionálne umenie pre všetkých trinásť národnostných menšín. O okruhu oprávnených žiadateľov ešte diskutujú a budú podporovať hlavne tých, ktorých pandémia zasiahla najviac. Výzva by mala byť zverejnená v priebehu septembra.

Molnár zároveň zdôraznil, že podpora nezávislej scény Fondom na podporu kultúry národnostných menšín nie je až taká dominantná. Typickými žiadateľmi sú národnostné organizácie, ktorých cieľom je uchovávanie a rozvoj jazyka a kultúry daných národnostných menšín.

Dodal tiež, že opatrenia odborníkov nehodnotí ako diskriminačné. Každý sa musí nejakým spôsobom prispôsobiť vzniknutej situácii. Na druhej strane si však myslí, že opatrenia môžu mať až likvidačný dopad na niektoré odvetvia kultúry v prípade, že nebudú ďalšie finančné prostriedky. „Žiaľ, pokiaľ nedôjde k zlepšeniu epidemiologickej situácie, pracovníci kultúry ako aj samotná kultúra budú trpieť,“ dodal Molnár.

MK SR vyrokovalo s ministerstvom financií mimoriadnu pomoc pre nezávislú kultúru vo výške takmer 11 miliónov eur. Fond na podporu umenia prerozdelí 9,5 milióna eur, Audiovizuálny fond prerozdelí 700-tisíc eur a zvyšných pol milióna eur rozdelí Fond na podporu kultúry národnostných menšín.
debata chyba
Viac na túto tému: #koronakríza #kultúrna politika
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy