Kláštor hieronymitánov v Štiavnických Baniach obnovia

Obec Štiavnické Bane v okrese Banská Štiavnica získala z Ministerstva kultúry SR dotáciu vo výške 15 000 eur. Finančné prostriedky chce použiť na v poradí štvrtú etapu obnovy kláštora hieronymitánov z 18. storočia.

30.09.2020 06:00
Stiavnicke Bane - klastor Patrik Kunec Foto:
Kláštor hieronymitánov v Štiavnických Baniach.
debata

Dotácia určená na obnovu kláštora hieronymitánov bude použitá na výmenu okien obnovu bočnej strany fasády a nádvoria, výrobu replík barokových mreží a výmenu narušenej klampiarskej výbavy, vysvetlila referentka obce Veronika Heilerová s tým, že povinné päťpercentné spolufinancovanie pokryje obec z vlastných zdrojov.

V rámci projektu obnovy kláštora ide o štvrtú etapu, v predchádzajúcich troch rokoch už obec získala dotácie v celkovej výške 37.000 eur. Financie boli použité na rekonštrukčné práce aj vypracovanie potrebnej projektovej dokumentácie. V snahe o získanie štátnych dotácií chce obec pokračovať aj v ďalšom období.

V jednej časti budovy sa nachádza knižnica, ktorú by sme chceli zmodernizovať, tiež by sme tu chceli obchodík, galériu či malé kino. V pláne je rekonštrukcia nádvoria, ktoré je ideálnym priestorom pre koncerty a iné kultúrne podujatia, priblížila víziu Heilerová.
debata chyba
Viac na túto tému: #pamiatky #štiavnicke bane #kultúrna politika