V Mníchove dražili Hitlerove poznámky, šálky aj šifrovací stroj Enigma. Extrémistom však stačia aj lacné kópie

25.10.2020 17:00
Nemecko Mníchov aukcia
Nedatovaná fotografia Adolfa Hitlera počas prejavu. Prominentná organizácia európskych Židpv kritizuje aukciu mníchovského aukčného domu, kde sa draží niekoľko ručne písaných poznámok k prejavom nacistického diktátora Adolfa Hitlera. Dať takéto predmety na trh podľa nej odporuje logike a ľudskosti. Autor: ,

Mníchovský aukčný dom Hermann Historica usporiadal aukciu, v ktorej sa dražil aj zväzok kartičiek s poznámkami nacistického vodcu Adolfa Hitlera.

Dajú sa na nich rozlúštiť slová písané energickou rukou, napríklad „židovský problém“, „práca“ alebo „obeť“. Dražba zbierky historických predmetov z obdobia po roku 1919 vzbudila pozornosť pre veľké množstvo položiek spätých s nacistickým vodcom, ktorý rozpútal 2. svetovú vojnu a genocídu šiestich miliónov európskych Židov. Dražili sa aj šálky s iniciálami Adolfa Hitlera z jeho čajového servisu a Hitlerove knihy.

Manažér aukčnej siene Bernhard Pacher však odmietol, že by predmety skončili v rukách stúpencov neonacizmu. Vraj si ich môžu dovoliť kúpiť len bohaté múzeá a súkromní zberatelia.

„Takmer nikto z kupujúcich nie je pravicový extrémistický neonacista, pretože tí takéto veci nepotrebujú. Uspokoja sa s kópiami, lacnými kópiami,“ povedal Pacher. „Nikto by neutrácal také peniaze za vytvorenie súkromného oltára s Hitlerovými memorabíliami,“ uisťoval Pacher.

Predajné ceny ale jasne ukázali, že o relikvie tesne späté so zločinmi vojnového vodcu je stále väčší záujem. Napríklad blok poznámkových kariet so spojením „židovský problém“ z prejavu k novým vojenským dôstojníkom z roku 1939 sa predal za 34 000 eur. Poznámky k prejavu k charitatívnej organizácii z roku 1935 vyniesli 12 500 eur.

Medzi ďalšími predmetmi v dražbe sú napríklad exemplár nemeckého šifrovacieho stroja Enigma, ktorý by sa podľa expertov mohol predať až za 70 000 eur, alebo tiež uniformy či vojenské odznaky. „Keďže wehrmacht mal vyše šesť miliónov vojakov, naozaj nie je problém na strane ponuky,“ konštatoval Pacher.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Mníchov #aukcia #Adolf Hitler
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku