Stredoslovenské múzeum nespí. Cestuje, vzdeláva a číta deťom rozprávky

, 27.10.2020 06:00
Stredoslovenské múzeum
Pred pandémiou čítali v múzeu deťom rozprávky naživo. Teraz v tom pokračujú on-line. Autor:

V čase, keď sú kultúrne zariadenia pre pandémiu zatvorené, Stredoslovenské múzeum víta svojich on-line návštevníkov. Ponúka im pestrú paletu zaujímavých zážitkov od prednášok historikov cez cestovanie, ukážky zbierkových predmetov z muzeálnych expozícií a deťom dokonca číta rozprávky na pokračovanie.

„Rozhodli sme sa využiť všetky dostupné možnosti, aby sme zostali pre našich priaznivcov ,otvorení' čo najviac. Aspoň čiastočne tak vieme ponúknuť alebo nahradiť niektoré podujatia a preniesť ich do on-line sveta," hovorí PR manažérka Stredoslovenského múzea Katarína Hatarová.

Už teraz si môžu on-line návštevníci prezrieť...
Už teraz si môžu on-line návštevníci prezrieť niektoré zaujímavé obrazy z muzeálnych zbierok s komentárom. Na snímke portrét Leopolda I. Habsburského. Autor: Stredoslovenské múzeum

Múzeum sa snaží prostredníctvom komentovaných prehliadokvýstav a expozícií ponúknuť ľuďom priestor na oddych a načerpanie nových informácií. Cestovateľské utorky si môžu pozrieť a vypočuť ako podcast na sociálnej sieti, a to každý utorok o 17. hodine. Najbližšie zverejní na facebookovej stránke 3. časť Cestovateľského utorka s Jozefom Melekom v utorok 27. októbra.

V stredu 28. októbra odvysielajú obľúbené Stretnutia s minulosťou na facebookovom účte múzea naživo o 18.30 h, hosťom bude historik Martin Kvietok a témou najnovšie archeologické výskumy na území Banskej Bystrice. „Poslucháči sa oboznámia s tajomstvami ležiacimi pod dnešným Huštákom či na dvoroch za meštianskymi domami. Povieme si niečo o cintoríne pri bývalom Kostole sv. Ducha, o Zlatníckej bašte o najnovších nálezoch z Kostola sv. Alžbety,“ priblížil historik.

Jeden z pripravovaných podcastov múzea bude...
Jeden z pripravovaných podcastov múzea bude venovaný Hlave Jána Krstiteľa. Autor: Stredoslovenské múzeum

Stredoslovenské múzeum plánuje viaceré zaujímavé podcasty. „Našim sledovateľom na facebooku predstavíme Svetozára Stračinu, Hlavu Jána Krstiteľa, maliara Karola Molnára, predvianočné zvyky a tradície a ďalšie témy,“ načrtáva Katarína Hatarová.

Po veľkom úspechu prvej série budú pokračovať Rozprávky z múzea, v spolupráci s Verejnou knižnicou Mikuláša Kováča. „Naši odborní pracovníci si k danej tematike pripravia viaceré zaujímavosti, ktoré sa spájajú so zbierkovými predmetmi nášho múzea, takže toto podujatie má aj náučný charakter,“ dodáva Hatarová. Najbližšie ponúknu čítanie z knihy Osada havranov, ktoré zverejnia 31. októbra na facebooku Stredoslovenského múzea. Tam sú dostupné aj všetky doterajšie videá.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Stredoslovenské múzeum #online kultúra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku