Ikonické Kúpele Grössling obnovia. Do súťaže prišlo 70 návrhov zo 17 krajín

Hlavné mesto plánuje ukončiť rekonštrukciu ikonickej budovy a národnej kultúrnej pamiatky do roku 2025, pribuden knižnica a park. Víťazom architektonickej súťaže je štúdio z talianskej Florencie.

04.11.2020 17:10
debata (4)
Niekdajšie mestské Kúpele Grössling z roku 1895... Foto: Mesto Bratislava
kupele grossling Niekdajšie mestské Kúpele Grössling z roku 1895 sú ikonickou stavbou a národnou kultúrnou pamiatkou.

Zaniknuté kúpele Grössling v Bratislave plánuje hlavné mesto obnoviť do roku 2025. Projekt ráta aj s vybudovaním mestskej knižnice, parku či kaviarne. Investičné náklady sa zatiaľ odhadujú na 14 miliónov eur. Povedal to primátor Bratislavy Matúš Vallo. Spoločne s Metropolitným inštitútom Bratislavy zároveň oznámili víťaza architektonickej súťaže, ktorým je architektonické štúdio OPPS Architettura z talianskej Florencie.

Ikonická stavba mestských kúpeľov po... Foto: OPPS Architettura - Florencia
kupele grossling exterier Ikonická stavba mestských kúpeľov po rekonštrukcii, vizualizácia.

Do súťaže prišlo 70 návrhov zo 17 krajín. Víťazný návrh podľa samosprávy napĺňa víziu prepojenia funkcie kúpeľov, mestskej knižnice i parku. „Najlepšie reaguje na požiadavku vytvoriť pokojný, mestský blok s dobre riešeným variabilným námestím a vzťahom k okolitému mestu. Autori dokázali jednoduchými zásahmi nadviazať na historickú hodnotu komplexu a zvýšiť kvalitu objektu,“ skonštatovala porota. Návrh podľa nej v plnej miere využíva existujúce priestory a obsahuje najmenej deštruktívnych zásahov.

Aj po rekonšrukciii si Grössling zachová... Foto: OPPS Architettura - Florencia, vizualizácia
kupele grossling bazen Aj po rekonšrukciii si Grössling zachová charakter mestských kúpeľov.

Prevádzka podľa poroty jasne definuje oddelenie plaveckého bazéna, saunovej časti a samotných kúpeľov a taktiež rušnej a pokojovej zóny knižnice. Predpolie kúpeľov na Medenej ulici návrh rieši ako pokojný mestský verejný priestor s exteriérovým sedením. Kúpeľná kapacita by mala byť maximálne do 140 ľudí, saunová do 70. V projekte sa ráta aj s plaveckým i vonkajším bazénom.

KOMENTÁR POROTY

Víťazný návrh najlepšie reaguje na požiadavku vytvoriť pokojný, mestský blok s dobre riešeným variabilným námestím a vzťahom k okolitému mestu. Autori dokázali jednoduchými zásahmi nadviazať na historickú hodnotu komplexu a zvýšiť kvalitu objektu. Návrh v plnej miere využíva existujúce priestory a obsahuje najmenej deštruktívnych zásahov, čím zvýrazňuje hodnotu a patinu 125 ročnej budovy a zároveň vytvára fungujúcu prevádzkovú schému kúpeľov, knižnice a kaviarne. Prevádzka jasne definuje oddelenie plaveckého bazéna, saunovej časti a samotných kúpeľov a taktiež rušnej a pokojovej zóny knižnice. Predpolie kúpeľov na Medenej ulici návrh rieši ako pokojný mestský verejný priestor s exteriérovým sedením.

V budove pribudne moderná knižnica. Foto: OPPS Architettura - Florencia, vizualizácia
kupele grossnilg kniznica V budove pribudne moderná knižnica.

Primátor Vallo avizuje, že mesto založí akciovú spoločnosť, ktorá bude mať na starosti financovanie stavby. „Máme aj prvé rokovanie so Slovenským investičným holdingom, ktorý by mohol vstúpiť do spoločnosti a pomohol s financovaním na úrovni troch až piatich miliónov eur. Ráta sa aj s komerčným úverom,“ spresnil. Mesto si dalo spraviť štúdiu, či je schopné tento projekt zafinancovať, podľa primátora vyšlo, že áno. Ako tvrdí, pri určitej návštevnosti si vie aj na seba zarobiť. Vallo deklaruje, že kúpele i celá budova bude otvorená verejnosti, preto aj cena vstupného tomu bude zodpovedať. V roku 2021 sa bude podľa mesta pracovať na projektovej dokumentácii. Budúci rok, respektíve v roku 2022 by sa mala spustiť revitalizácia parku na Medenej ulici. V roku 2022 sa plánuje spustenie rekonštrukcie objektu. Práce by mali trvať do roku 2025.

Budova mestských kúpeľov Grössling je ikonickou stavbou Bratislavy a zároveň národnou kultúrnou pamiatkou. Postavili ju v roku 1895 a ako kúpele slúžila Bratislavčanom do roku 1994.

Takto bude vyzerať park kuKúpelľom Grössling. Foto: OPPS Architettura - Florencia, vizualizácia
kupele grossling park Takto bude vyzerať park kuKúpelľom Grössling.
4 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #architektúra #Kúpele Grössling