Výherca ceny Oskára Čepana bude známy 13. novembra

Cena Oskára Čepana ide aj tohto roku podľa plánu. Meno laureátky či laureáta sa dozvieme v piatok 13. novembra.

06.11.2020 13:00
debata

Napriek náročnému obdobiu sa Cene Oskára Čepana darí postupovať podľa pôvodného plánu, meno tohtoročnej laureátky či laureáta bude známe v piatok 13. novembra 2020.

Na Slovensko pricestujú dvaja členovia medzinárodnej odbornej poroty – Vjera Borozan a Jaro Varga z Prahy, ďalší traja (z Minneapolisu, Berlína a Zürichu) budú vystavené diela posudzovať cez živý online stream.

Organizátori im sprostredkujú profesionálne, troma kamerami snímanú výstavu aj s komentovanou prehliadkou štvorice finalistov: Ludmily Hrachovinovej, Daniely Krajčovej, Kristiána Németha a Jozefa Piláta.

Odovzdávanie ceny sa uskutoční v Novej Synagóge v Žiline bez publika, no bude sa streamovať divákom doma, pri obrazovkách či monitoroch; uskutoční sa to o 19. h. Cenu organizuje Nadácia – Centrum súčasného umenia.

„Tento rok nebol jednoduchý hádam pre žiadneho z usporiadateľov kultúrnych podujatí. Zásadné rozhodnutie padlo z hľadiska organizácie Čepana hneď na jar, počas prvej vlny pandémie, a to, že ak to možnosti čo i len trochu umožnia, nebudeme posúvať žiaden z dlhodobo vopred naplánovaných termínov – či už šlo o uzávierku otvorenej výzvy na konci marca, zasadnutie medzinárodnej poroty, inštalovanie výstavy finalistiek a finalistov či jej otvorenie. Jeden termín sme však predsa len menili – posunuli sme kvôli sprísňujúcim sa opatreniam otvorenie výstavy o dva dni skôr. Nemáme v úmysle nič meniť ani na výbere laureátky/laureáta porotou a ich vyhlásení, ktoré ponechávame v pôvodnom termíne 13. novembra. Akurát sme museli hľadať optimálne riešenie, ako to dosiahnuť v situácii, keď väčšina poroty nebude môcť byť na výstave fyzicky prítomná," vysvetlila riaditeľka Nadácie – Centrum súčasného umenia a zároveň Ceny Oskára Čepana Lucia Gavulová.

Keďže pandemická situácia a s ňou súvisiace opatrenia znemožňujú porotcom cestovanie a presuny naprieč kontinentami, boli organizátori nútení vymyslieť alternatívnu formu rozhodovacieho procesu, kto zo štyroch finalistiek a finalistov sa stane víťazom.

Vďaka technologickým možnostiam sa dá výstava sprostredkovať porotcom aj cez živý stream, finalistky a finalisti budú môcť novou formou prezentovať svoje výstavné projekty. Paralelne sa uskutočnia performance, ktoré sú súčasťou niektorých vystavených diel. Porotcovia budú mať priestor aj na individuálne otázky na autorky a autorov.

Po spoločnom dopoludní sa presunú na platformu ZOOM, kde budú mať následne štyri hodiny k dispozícii na diskusiu a rozhodovací proces o laureátke či laureátovi.

„V tejto fáze sú všetci porotcovia, finalisti, tím Čepana aj synagógy pripravení na výzvu zvládnuť budúco-piatkový pokus výberu laureátky alebo laureáta a ich vyhlásenie. Urobíme maximum, aby sme 25. ročník Ceny Oskára Čepana dotiahli do konca so všetkým, čo k tomu patrí. Vrátane potreby rýchlych rozhodnutí, hľadania náhradných riešení, ale najmä radosti a plnohodnotných emócií, ktoré projekt predovšetkým prináša. Každopádne sú už teraz všetci štyria finalisti víťazmi," dodala Lucia Gavulová.

Výstava sa verejnosti sprístupnila 30. septembra 2020, no z dôvodu nebezpečenstva šírenia ochorenia Covid 19 bola vo svojom priebehu zatvorená a pre verejnosť zatiaľ stále zatvorená ostáva.

Divácka cena, ktorá sa jednému z finalistiek a finalistov udelí tento rok po druhý raz v histórii ceny, sa nevyhlási spolu s cenou poroty, ale až na záver výstavy 6. decembra 2020. Výstavu v priestoroch Novej Synagógy v Žiline kurátorsky pripravili Lucia Gavulová a Viktor Čech.

Do Ceny Oskára Čepana 2020 sa v súlade s podmienkami a štatútom projektu prihlásilo 36 umelkýň a umelcov do veku 40 rokov. Uzávierka výzvy bola 31. marca 2020. Medzinárodná porota zasadala – taktiež v rámci ochranných opatrení – online v pôvodne plánovanom termíne, 23. apríla, aby vybrala tohtoročných finalistov.

Členkami a členmi poroty Ceny Oskára Čepana pre roky 2019 a 2020 (a teda pokračujúcimi porotcami z minulého roka) sú: Vjera Borozan (CZ) – historička umenia, kurátorka a pedagogička na Katedre teórie a dejín umenia pražskej AVU, Bartholomew Ryan (USA) – nezávislý kurátor a teoretik umenia, absolvent Center for Curatorial Studies/Bard College a Jaro Varga (CZ/SK) – umelec s medzinárodným presahom a kurátor súčasného vizuálneho umenia.

Novými členmi v porote na obdobie rokov 2020 a 2021 sú: Kathrin Bentele (CH) – kurátorka a publicistka, v minulosti aktívna v Artists Space New York, Kunsthaus Glarus a aktuálne KW Berlín a Jan Verwoert (NL) – kritik a publicista v oblasti súčasného vizuálneho umenia a kultúrnej teórie, profesor na Oslo National Academy of the Arts a Piet Zwart Institute v Rotterdame.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #súťaž #umenie #Cena Oskára Čepana
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy