Cenu Oskára Čepana vyhrala Daniela Krajčová

Odborná medzinárodná porota v piatok rozhodla, že víťazkou Ceny Oskára Čepana je Daniela Krajčová.

14.11.2020 13:00
debata
Víťazka tohtoročnej Ceny Oskára Čepana Daniela... Foto: Kvet Nguyen
Daniela Krajčová Víťazka tohtoročnej Ceny Oskára Čepana Daniela Krajčová.

Prehliadku výstavy v Novej Synagóge v Žiline, prezentácie štyroch finalistiek a finalistov, ako aj rozhovory s nimi a následnú diskusiu absolvovala porota v kombinácii online aj fyzicky v priestoroch výstavy.

Porota ocenila „verejné sprítomnenie neviditeľnej práce pri opatere a výchove detí, domácich kríz a násilia na kresbách, výstižné v stvárnení a plné pragmatickej múdrosti, ktorú naučí iba život".

Víťazku čaká rezidenčný pobyt v New Yorku, finančná odmena 5 000 eur a po návrate samostatná výstava. Výstava finalistov 25. ročníka Ceny – Ludmily Hrachovinovej, Daniely Krajčovej, Kristiána Németha a Jozefa Piláta – potrvá v žilinskej synagóge do 6. decembra 2020, keď sa uzavrie aj Divácka cena. Podujatie organizuje Nadácia – Centrum súčasného umenia.

Vyjadrenie poroty

„Porota by predovšetkým rada vyjadrila úctu a uznanie všetkým štyrom finalistkám a finalistom ceny. Vynikajúco spracovali pálčivé problémy, pričom médiá, ktoré si zvolili, vystavili skúške: verejné sprítomnenie neviditeľnej práce pri opatere a výchove detí, domácich kríz a násilia na kresbách, animovaných vytiahnutím na šnúre na bielizeň, výstižné v stvárnení a plné pragmatickej múdrosti, ktorú naučí iba život; svedectvo o sexuálnom zneužívaní v cirkvi s konceptuálnou jasnosťou, ktorá dáva priestor hlasom obetí, pričom hmatateľne zhmotňuje dusivú ťažobu desaťročí mlčania; zápas s nevysloveným rozporom — a potrebou dať tomuto vzťahu budúcnosť — medzi mestskou mládežou a rodičmi, ktorí obrábajú zem na vidieku, s neuveriteľne generatívnym jazykom sochárstva, písaného slova a filmu; a napokon výzva mlčaniu a nehybnosti inštitúcie maľby tak, že sa ženy naživo a telesne dávajú pred plátnom do pohybu.

Porota je presvedčená, že má schopnosť dostať dielo na takúto úroveň kritického spochybnenia obrovskú silu, a to, že tu nachádzame bok po boku štyri také výrazné postoje, vypovedá o bohatstve umeleckého prostredia na Slovensku, ktorému chce týmto porota v konečnom dôsledku zložiť hold," napísali vo vyhlásení členovia odbornej komisie Kathrin Bentele, Vjera Borozan, Bartholomew Ryan, Jaro Varga a Jan Verwoert.

Laureátka prevzala cenu – umelecké dielo, ktoré pre túto špeciálnu príležitosť vytvoril minuloročný víťaz Erik Sikora. Do Žiliny ju poslal poštou a sám sa večera zúčastnil online.

V čase pandémie mohli na Slovensko pricestovať dvaja členovia medzinárodnej odbornej poroty – Vjera Borozan a Jaro Varga z Prahy -, ďalší traja (z Minneapolisu, Berlína a Zürichu) posudzovali vystavené diela cez online stream.

Organizátori im sprostredkovali profesionálne, troma kamerami snímanú výstavu aj s komentovanou prehliadkou štvorice finalistiek a finalistov. Odovzdávanie ceny sa uskutočnilo v Novej Synagóge v Žiline bez publika, diváci ho mohli sledovať doma vďaka streamovacej službe.

„Tento ročník bol skúškou pre všetkých, museli sme zapojiť vysokú mieru improvizácie a zmieriť sa s tým, že nič nie je isté, ani zo sekundy na sekundu. Verím, že sme to v rámci možností zvládli čo najlepšie, minimálne sme sa usilovali urobiť maximum, aby bol projekt úspešný," zhodnotila riaditeľka Nadácie – Centrum súčasného umenia a zároveň Ceny Oskára Čepana Lucia Gavulová.

Kto je Daniela Krajčová?

Narodila sa v roku 1983 v Žiline. Absolvovala Vysokú školu výtvarných umení, na Katedre Intermédií a multimédií pod vedením Anny Daučíkovej a Vysokú školu múzických umení v odbore animácia. Doktorandský titul získala na VŠVU s prácou na tému Spomienky na židovskú komunitu formou ručnej animácie.

Zúčastnila sa študijných pobytov v Rumunsku, Slovinsku, Rakúsku, Francúzsku, Anglicku a Mexiku, jej dielo bolo súčasťou mnohých skupinových aj samostatných výstav na Slovensku i v zahraničí.

Divácku cenu ešte nevyhlásili

Divácka cena, ktorá sa jednej z finalistiek a finalistov udelí tento rok po druhý raz v histórii podujatia, sa vyhlási v posledný deň výstavy, teda 6. decembra 2020.

Výstavu v priestoroch Novej Synagógy v Žiline kurátorsky pripravili Lucia Gavulová a Viktor Čech. „Je prístupná od utorka do nedele od 13. do 19. h bez obmedzení. Máme aj komentovanú prehliadku typu jeden na jedného, jeden na dvoch, jeden na rodinu, pričom jeden je sprievodca. Viac informácií je na webe synagógy," vysvetlil Marek Adamov, riaditeľ Novej Synagógy.

Do Ceny Oskára Čepana 2020 sa tentoraz prihlásilo 36 umelkýň a umelcov do veku 40 rokov. Uzávierka výzvy bola 31. marca 2020.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #súťaž #umenie #Cena Oskára Čepana #Daniela Krajčová