Vianoce budú. Aj s Mikulášom a ozdobami z drôtu

, 02.12.2020 16:00

Vianoce nezadrží ani pandémia. V slovenských múzeách chystajú pred sviatkami viaceré detské programy a vianočné prehliadky.

Mikuláš príde aj na hrad Červený Kameň.
Mikuláš príde aj na hrad Červený Kameň. Autor: Múzeum Červený kameň

Ešte predtým, ako prídu Vianoce, zavíta Mikuláš. Návštevy bude vítať v piatok 4. decembra a v sobotu 5. decembra od 12. do 18. hodiny na zámku v Bojniciach a v sobotu 5. decembra od 9.30 do 15.30 h na hrade Červený Kameň, kam si zavolal na pomoc aj rozvážneho anjela a nezbedného čerta.

Po ňom zavíta na Červený Kameň Popoluška, od 27. do 30. decembra sa na hrade konajú vianočné scénické prehliadky inšpirované legendárnou rozprávkou.

V Múzeu Bojnice zas pripravili pre hostí obľúbené Vianoce na zámku, sviatočne vyzdobené sály budú pripravené od 8. decembra až do 6. januára.

Slovenské banské múzeum v Handlovej pozýva počas vianočného trojtýždnia až do 23. decembra na Ekodielničky. V expozícii uhoľného baníctva na Slovensku si deti môžu vyskúšať každý pondelok stromčekové variácie, vždy v utorok výrobu búdok pre vtáčiky, v stredy sa pečú vianočné medovníčky, štvrtky sú vyhradené na výrobu netradičných vianočných dekorácií a každý piatok bude šiškotvorenie.

Dielničky sú otvorené každý pracovný deň od 8. do 16. hodiny, prihlásiť sa však treba vopred na adrese sbm.handlova@muzeumbs.sk alebo telefonicky na čísle 0903 411 011.

V Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi bude 11. decembra špeciálna komentovaná prehliadka zameraná na vianočné tradície Rusínov, kde odznejú rusínske koledy v podaní folklórnych skupín.

V Čadci budú 11. decembra po meste chodiť Lucie v podaní členov folklórnych skupín. Vianoce a ich tajomstvá odhalia návštevníci aj 13. decembra v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke.

V sobášnom paláci v Bytči na výstave Požehnané Vianoce nájdete zaujímavé betlehemy a drôtené vianočné ozdoby zo zbierok Považského múze v Žiline. Figúrky v betlehemoch sú väčšinou vyrobené z dreva.

Najväčší izbový betlehem pochádza z Kysúc z konca 19. storočia a má 95 drobných drevených sošiek. Výstavu umiestnenú vo významnej renesančnej pamiatke otvoria 4. decembra. Výstavu betlehemov nájdete od 4. decembra aj v Pohronskom múzeu v Novej Bani.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Vianoce #múzeá
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku