V Spišskom múzeu v Levoči otvoria od 6. decembra výstavu o osobnostiach mesta nazvaná In nomine civitatis leutscha… o tých, čo zanechali svoju stopu. Od 11. decembra bude v Historickom múzeu na Bratislavskom hrade prístupná výstava Trianon 100 – Zrod novej hranice o zásadných zmenách na mape Európy, ktoré sa udiali dňa 4. júna 1920 po podpísaní mierovej zmluvy na zámku Veľký Trianon vo francúzskom Versailles.
V sídelnej budove na Vajanského nábreží v Bratislave od 16. decembra otvoria výstavu známeho slovenského dokumentaristu a fotografa Tomáša Hulíka Odvrátená tvár Slovenska. "Hulíkove fotografie priblížia súčasný stav kultúrneho a prírodného dedičstva na Slovensku po období socializmu. V Historickom múzeu to bude nielen o podpise mierovej zmluvy po I. svetovej vojne, ale aj o neľahkom procese začleňovania Slovenska do nového československého štátu. V Levoči predstavíme desať osobností mesta desiatimi medailónmi a originálnymi predmetmi, ktoré charakterizujú ich osud, život, činnosť,“ priblížil pripravované výstavy generálny riaditeľ SNM Branislav Panis.
Pútavý program čaká návštevníkov aj v ostatných špecializovaných múzeách SNM po celom Slovensku.
Kaštieľ, zámok, Vianoce
V Kaštieli v Dolnej Krupej môžete objavovať, poznávať aj relaxovať na výstave Pripraviť sa, poklad, štart! Putovanie za hodnotami. V kaštieli sa nachádza SNM – Hudobné múzeum a práve tam nájdete poklady strednej Európy.
Uvidíte vyše dvesto exponátov z troch múzeí (okrem Hudobného múzea aj zo SNM – Historického múzea a z Rakúskeho národopisného múzea vo Viedni) a tiež z rakúskeho mesta Marchegg. Výstava v slovenskom aj v nemeckom jazyku je podnetom na zamyslenie, čo je vlastne pre nás pokladom.
Návštevníci môžu spoznať starý príbeh kaštieľa, ktorý bude v novom roku pre rekonštrukciu zatvorený.
V Múzeu Bojnice pripravili pre hostí obľúbené Vianoce na zámku, sviatočne vyzdobené sály budú pripravené od 8. decembra až do 6. januára. Návštevníci môžu absolvovať aj rozšírený Zámocký okruh a v Galerijnom okruhu sa môžu dotknúť umenia prostredníctvom dotykových monitorov. Na hrade Červený Kameň sa od 27. do 30. decembra konajú vianočné scénické prehliadky inšpirované legendárnou rozprávkou o Popoluške.
Komplexná prehliadka tradičného odevu Turca – viac ako 700 odevných súčastí z prvej polovice 18. storočia až do 80. rokov minulého storočia – nájdete v Etnografickom múzeu v Martine. Na výstave Na piatok i na sviatok sa môžu návštevníci dozvedieť, ako sa obliekali Turčania vo všedné aj vo výnimočné dni.
O osudoch Rómov počas druhej svetovej vojny hovorí výstava historických dokumentov a spomienok pamätníkov, ktorú v Martine sprístupnia od 8. decembra. Pokračovateľ drotárskeho remesla Ladislav Jurovatý st. (1923 – 2012) do svojich diel vložil všetky schopnosti, zručnosti a nadanie pre estetické stvárnenie predmetu. Návštevníci Martina sa o tom môžu presvedčiť na výstave Majstri drôtu od 10. decembra.
„Z ďalších prebiehajúcich výstav či expozícií môžem spomenúť napríklad výstavu Futbal pod hákovým krížom: Príbeh Leopolda „Jima“ Šťastného v SNM – Židovskom múzeu, výstavu SNM – Archeologického múzea Poklady z Malých Karpát. Nálezy z vrchov a nížin, výstavu Odboj v SNM – Múzeu Slovenských národných rád alebo pamätnú výstavu Sándora Máraia v SNM – Múzeu kultúry Maďarov na Slovensku v Košiciach,“ doplnil z ponuky špecializovaných múzeí SNM Branislav Panis.
V SNM – Múzeu Betliar je možné navštíviť stálu expozíciu Apartmány grófskej rodiny, v SNM – Múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku do konca januára budúceho roku výstavu umeleckej tvorby najvýznamnejšieho predstaviteľa moderného umenia ukrajinskej diaspóry v bývalom Československu Ivana Kuleca.
Pre vstup do múzeí SNM ostávajú naďalej v platnosti aj ostatné protipandemické opatrenia – prekrytie horných dýchacích ciest a dezinfekcia rúk, v priestoroch sa môže nachádzať jeden návštevník na každých 15 štvorcových metrov.