V škatuli na cigary našli stratený egyptský artefakt

17.12.2020 16:00

V škótskom Aberdeene objavili v škatuli na cigary dlho stratené egyptské artefakty, ktoré by mohli poskytnúť nové poznatky o Veľkej pyramíde v Gíze.

Malé úlomky 5 000 rokov starého dreva v škatuli našla náhodou zamestnankyňa Aberdeenskej univerzity počas previerky zbierky. Podľa nej sú „nesmierne významné“. Predpokladá, že drevo možno použili pri stavbe pyramídy, informuje o tom spravodajský portál BBC.

Fragment cédrového dreva, ktorý bol pri náleze v jednom kuse, našiel v roku 1872 s ďalšími artefaktmi v Kráľovninej komore Waynman Dixon. Univerzite ho darovali v roku 1946, ale odvtedy ho nedokázali nájsť.

Kurátorská asistentka Abeer Eladany, pôvodom z Egypta, našla drevo, keď robila kontrolu predmetov v ázijskej zbierke. Že je to dlho stratený artefakt, zistila po tom, čo si porovnala záznamy aj s ďalšími zbierkami.

„Som archeologička a pracovala som na vykopávkach v Egypte, ale nikdy som si nepredstavovala, že by som tu v severovýchodnom Škótsku našla niečo také dôležité pre dedičstvo mojej vlastnej krajiny. Môže to byť len malý úlomok dreva, ktorý je teraz na niekoľko kúskov, ale je mimoriadne dôležitý, vzhľadom na to, že je jedným z troch predmetov, ktoré kedy vytiahli z vnútra Veľkej pyramídy,“ povedala.

Ďalšie dva predmety, ktoré našiel Waynman Dixon, sú guľa a hák a v súčasnosti sú v zbierke Britského múzea.

Protipandemické obmedzenia oneskorili datovanie nájdeného dreva. Výskumníci však nedávno dostali výsledky a zistili, že drevo pochádza z obdobia rokov 3341 – 3094 pred naším letopočtom. To podporuje teóriu, že takzvané Dixonove relikvie pochádzajú z čias stavby Veľkej pyramídy.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pyramídy #múzeum #história #Egypt #artefakty #archeológia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku