Umenie za mrežami. V Španielsku zreštaurujú pevnosť, kde väzni maľovali po stenách

26.12.2020 14:00

Radnica mestečka Cuevas de Almanzora v juhošpanielskej Andalúzii zreštauruje za 430-tisíc eur stredovekú pevnosť, ktorej zvláštnosťou sú kresby na stenách veže namaľované v priebehu storočí miestnymi väzňami.

Tieto maľby sa potom po prvý raz sprístupnia verejnosti. Informoval o tom španielsky denník El Pais.

„Medzi väzňami tej doby bol i jeden s výnimočným umeleckým nadaním. Tento domnelý zločinec si potom krátil dlhú chvíľu tým, že na múry žalára zaznamenával svoje životné skúsenosti,“ uviedol historik Enrique Fernández.

Väzeň, ktorý sa podpisoval ako Gonzalo Pérez, nakreslil zase na toto „kamenné plátno“ aj obrazy z bitiek svojej doby, ale tiež svoje vlastné zločiny. Na jednom obraze napríklad bodá svoju obeť dýkou.

Na stenách veže pevnosti sú výjavy namaľované väzňami až na rozlohe asi 30 štvorcových metrov. Sú na nich aj tureckí alebo anglickí vojaci, kostoly alebo vojnové lode. Kresby pochádzajú z obdobia od 16. až do 20. storočia, keď veža slúžila ako väzenie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#väznica #väzni #Španielsko #maľby
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku