Rezort kultúry trpí nedostatkom financií, pocíti aj nižší rozpočet

Ministerstvo kultúry je dlhodobo finančne poddimenzované a finančný výpadok bude pre neho citeľný. Rezort to uviedol v súvislosti so schváleným rozpočtom na rok 2021.

29.12.2020 17:00
debata

Na základe neho by malo ministerstvo zredukovať sumu na mzdy a odmeny z 18,4 milióna na 16,6 milióna eur.

Rezort uviedol, že daný záväzok dodrží a k úlohe zníženia financií na mzdy pristúpil zodpovedne. Ešte v priebehu druhého polroka 2020 nastavoval procesy tak, aby viedli k šetreniu finančných prostriedkov vo všetkých oblastiach, napríklad v prevádzkovej, personálnej či mzdovej oblasti.

Ministerstvo neurobilo a ani nemá v pláne spraviť externý audit, keďže na to nemá peniaze. „Je plne v kompetencii vedúcich zamestnancov ministerstva a riadiacich zamestnancov jednotlivých útvarov ministerstva, aby zodpovedne rozhodli o personálnom obsadení útvaru, ktorý riadia,“ vysvetlil rezort.

Ako doplnil, ak títo vedúci znížia počet zamestnancov, ktorých riadia, tak len s vedomím dopadu tohto rozhodnutia. Vedúci útvarov musia podľa ministerstva rátať s tým, že prácu musia prerozdeliť medzi ostatných tak, aby sa úlohy plnili riadne a včas.

Na oblasť kultúry sa má podľa plánu v roku 2021 vyčleniť viac ako 292 miliónov eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na rok 2021, ktorý parlament schválil 9. decembra tohto roku.

debata chyba
Viac na túto tému: #kultúra #financie #Ministerstvo kultúry #kultúrna politika #rozpočet 2021