Pred 90 rokmi sa narodil sochár Ján Kulich

31.12.2020 10:00

Sochár, portrétista, medailér, profesor, národný umelec Ján Kulich patril medzi popredných predstaviteľov slovenského umenia 20. storočia. Kulichovou celoživotnou témou boli tradície ľudovej kultúry a histórie, jej významné osobnosti, ale aj osobnosti spoločenského a kultúrneho života svetového významu. Po roku 1989 sa venoval najmä náboženským a kresťanským motívom. Vo štvrtok 31. decembra uplynie 90 rokov od jeho narodenia.

Na archívnej snímke národný umelec profesor Ján...
Na archívnej snímke národný umelec profesor Ján Kulich. Autor: TASR, Magda Borodáčová

Ján Kulich sa narodil 31. decembra 1930 vo Zvolenskej Slatine. Talent sa v dedinskom chlapcovi prebudil veľmi skoro. Už v trinástich rokoch vyrezával z dreva figúrky, ktoré sa zapáčili jeho profesorovi na gymnáziu – a práve ten podnietil Jána Kulicha k umeleckému vzdelávaniu.

Ako šestnásťročný študoval Kulich už na Akadémii výtvarných umení (AVU) v Prahe (ČR) v medailérskej špeciálke u profesora Otakara Španiela, kde absolvoval aj umeleckú ašpirantúru (1952–1954). Z českej sochárskej školy si mladý sochár odniesol perfektnú znalosť remesla umocneného talentom s lyricko-epickým videním stvárňovaných objektov.

V roku 1954 prišiel Ján Kulich do Bratislavy, kde pôsobil 35 rokov ako pedagóg, od roku 1972 ako profesor. V rokoch 1971–1973 bol prorektorom, potom v rokoch 1973–1989 rektorom Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave.

Dukliansky pamätník so súsoším Jána Kulicha...
Dukliansky pamätník so súsoším Jána Kulicha Žalujem! Autor: Wikimedia/Ondřej Živáček

Jeho sochy a pomníky možno vidieť na mnohých miestach na Slovensku. Vo sfére pomníkovej tvorby sa inšpiroval témou Slovenského národného povstania (SNP) a oslobodzovacích bojov na Slovensku, ale aj politicko-spoločenskými témami blízkymi vtedajšiemu komunistickému režimu.

Pamätník odborára Františka Zupku od sochára...
Pamätník odborára Františka Zupku od sochára Jána Kulicha stál pred Domom odborov (Istropolis) v Bratislave. Autor: TASR, Archív

Spomenúť možno spoluúčasť na vytvorení bratislavského Slavína (1959), pamätník na Dukle (1964), pomník kpt. Jána Nálepku v Stupave (1973), pamätník SNP v Partizánskom (1969), v Bratislave (1973) a vo Zvolene (1974), ale aj sochu V. I. Lenina v Žiline (1971), či sochu Milicionára v Bratislave na Račianskom mýte (1973). Viaceré politicky ladené Kulichove sochy boli po Novembri '89 z verejných priestranstiev odstránené.

Ján Kulich, je  tiež autorom antikorovej sochy...
Ján Kulich, je tiež autorom antikorovej sochy Juraja Jánošíka v Terchovej, ktorú odhalili v roku 1988. Autor: TASR, Pavol Jurčo

Popri tom Ján Kulich vytvoril aj sochu Juraja Jánošíka vo Vrátnej doline (1988), či sochársku plastiku s názvom Vítanie pred budovou Národnej rady SR v Bratislave (1995). V roku 2005 pri rekonštrukcii pamätníka Ľudovíta Štúra vo Zvolene z roku 1965 zhotovil Ján Kulich na vlastné náklady repliku busty, ktorá bola súčasťou diela. K jeho neskorším prácam patrí jazdecká socha Svätopluka na Bratislavskom hrade (2010).

Bol známy ako dobrý portrétista (Ľudovíta Fullu, Alexandra Moyzesa, Rudolfa Pribiša), autor mnohých komorných prác s národnohisto­rickou tematikou (Solúnski bratia – 1963, Matica slovenská – 1964).

Socha Jána Kulicha Vítanie pred budovou...
Socha Jána Kulicha Vítanie pred budovou Národnej rady. Autor: Ivan Majerský, Pravda

Bol jedným z popredných česko-slovenských medailérov. V podobe medaily zobrazil množstvo významných dejateľov z histórie štúrovcov a iných (napríklad Teréziu Vansovú, Štefana Krčméryho, Ladislava Jégého, Jána Čajaka).

V tvorbe medailí patril k svetovej špičke. Svedčia o tom ocenenia Medzinárodnej federácii medailérov – FIDEM a záujem o jeho tvorbu v Taliansku – kde mu v roku 2005 udelili cenu Medzinárodnej Akadémie Il Convivio -, ale tiež vo Francúzsku, Nemecku, Rusku, Japonsku a v ďalších štátoch sveta. Bol autorom plakiet s podobizňami Danteho, Gustáva Husáka, Kolomana Sokola atď.

Profesor Ján Kulich žil a tvoril v Bratislave. Zomrel 15. marca 2015. V júli 2015 otvorili v jeho rodisku vo Zvolenskej Slatine Galériu Jána Kulicha. Od roku 2012 je na Hrade Slovenská Ľupča nainštalovaná stála expozícia jeho tvorby.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Ján Kulich
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku