Prešovský Solivar si môžete pozrieť virtuálne

Múzeum v prešovskej mestskej časti Solivar je návštevníkom k dispozícii aj novým spôsobom. Vzhľadom na súčasnú situáciu pomohla Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš múzeu prezentovať sa prostredníctvom novej samostatnej webstránky s virtuálnou prehliadkou.

04.01.2021 05:00
Múzeum Solivar Foto:
debata

Novinkou je aj prvá kreslená mapa soľného závodu Solivar. Tradične sú, nielen pre numizmatikov, k dispozícii nové pamätné mince – Soľnobanské toliare. Novinky majú Múzeu Solivar pomôcť s propagáciou a zvýraznením unikátnosti tejto technickej pamiatky. Ako informoval výkonný riaditeľ organizácie cestovného ruchu Región Šariš Branislav Švorc, aktivity stáli zhruba 7 000 eur a realizovali ich vďaka finančnej podpore Ministerstva dopravy a výstavby.

Švorc doplnil, že na novej stránke www.muzeumsolivar.sk nájde návštevník všetky dôležité informácie o múzeu, rezervačný online formulár, mnohé iné zaujímavosti a v neposlednom rade aj virtuálne prehliadky.

„Nahliadnuť, virtuálne sa poprechádzať a pozrieť si z zblízka, respektíve z iného uhla pohľadu môže záujemca všetkých päť objektov múzea, teda Sklad soli, Gápeľ, Četerne, Varňa František a Klopačka. Získa tak aspoň približnú predstavu z histórie ťažby a výroby soli v regióne Šariš priamo z pohodlia domova,“ uviedol Švorc.

Ťažba soli v Solivare pri Prešove okolo roku 1950. Foto: Archív autora
Solivar, Prešov, ťažba soli, 1950 Ťažba soli v Solivare pri Prešove okolo roku 1950.

Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš prišla aj s myšlienkou nového propagačného materiálu a na sklonku roka 2020 pripravila prvú kreslenú mapu soľného závodu Solivar, ktorá priblíži skutočný proces ťažby soli a vzhľad mnohých, už zaniknutých, objektov v Soľnej bani.

V spolupráci s múzeom aj tento rok pre záujemcov pripravili Soľnobanské toliare. Ide o pamätnú mincu inšpirovanú starými toliarmi a grajciarmi z konca 18. a začiatku 19. storočia, ktoré sa na našom území používali počas panovania cisára Františka II. Habsburského. Toliare vydali v dvoch limitovaných edíciách. Prvou je toliar z rýdzeho striebra s vyobrazením Varne František, druhým je toliar zo zliatiny zinku a hliníka.
debata chyba
Viac na túto tému: #Múzeum Solivar