Janka Matúšku si v rodisku uctili videoklipom s novou verziou hymny

11.01.2021 09:00

Autora textu slovenskej hymny Janka Matúšku si v jeho rodisku, Dolnom Kubíne, uctili vydaním nového videoklipu. Špeciálnu verziu hymny doň naspievali Sima Martausová a Miťo Bodnár. Klip pri príležitosti nedeľňajšieho 200. výročia narodenia Matúšku pripravila dolnokubínska mestská televízia.

Janko Matúška, romantický spisovateľ, básnik a...
Janko Matúška, romantický spisovateľ, básnik a dramatik. Autor: Wikipedia

Pieseň Nad Tatrou sa blýska Matúška vytvoril na nápev ľudovej piesne Kopala studienku. Stalo sa tak po tom, ako v roku 1843 odvolali Ľudovíta Štúra z Evanjelického lýcea v Bratislave.

„Pre nesúhlas s týmto rozhodnutím vrchnosti odišli z lýcea aj jeho študenti,“ priblížil učiteľ dejepisu Matúš Chren. Dodal, že pieseň pôvodne nemala názov Nad Tatrou sa blýska, ale Prešporskí Slováci, budúci Levočania.

Jubilejné výročie narodenia autora textu slovenskej hymny si chcú v meste pripomínať počas celého roka rôznymi sprievodnými podujatiami.

„Začiatok osláv bol naplánovaný na 10. januára, teda presne 200 rokov po tom, ako sa Janko Matúška narodil v Dolnom Kubíne. Toto podujatie spojené s koncertom sme však museli – vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu – odložiť,“ povedal primátor Dolného Kubína Ján Prílepok.

Matúška zomrel 11. januára 1877 v Dolnom Kubíne, jeho hrob sa nachádza na miestnom historickom cintoríne. V meste je tiež umiestnený jeho pamätník. Stojí vedľa najväčšej mestskej základnej školy, ktorá nesie jeho meno.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výročie #štúrovci #slovenská hymna #Janko Matúška #hymna
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku