On-line výstava ukáže Nitru v dielach známych autorov

Nitrianska galéria začala svoju výstavnú činnosť v roku 2021 spustením virtuálneho projektu kurátora Omara Mirzu s názvom oNRine. Ponúkne množstvo diel, ktoré sú venované Nitre. Návštevníci online výstavy uvidia zaujímavé zákutia mesta tak, ako ich v rôznych obdobiach zachytili umelci.

13.01.2021 06:00
nitrianska galeria Foto:
Priestory Nitrianskej galérie.
debata

Výstava zavedie návštevníkov na mapu Nitry, na ktorej sú zobrazené body. Po kliknutí na ne sa zobrazí dielo, na ktorom danú lokalitu zobrazil umelec. Súčasťou vyobrazenia je aj popis obrazu a informácie o jeho tvorcovi. Výstavu si môžete prezrieť tu.

V depozitároch Nitrianskej galérie sa nachádza množstvo diel, ktoré zobrazujú rôzne historické pohľady na Nitru, jej pamiatky, už neexistujúce budovy, zaujímavé miesta, zabudnuté zákutia, jej okolie či významné osobnosti mesta. Pre online výstavu sme preto zvolili tému, ktorá k Nitrianskej galérii azda ani nemôže mať bližšie, samotnú Nitru. Vďaka interaktívnej mape môže teraz každý objavovať matku slovenských miest pohľadom umelcov, ktorí ju počas uplynulých štyroch storočí zachytili na svojich dielach, uviedla Nitrianska galéria.

V prvej fáze ponúkne výstava na mape 30 bodov, ktoré predstavujú výber prevažne malieb, ale aj grafík, kresieb či sôch. Od vôbec najstaršieho diela v zbierke galérie zobrazujúceho pohľad na Nitru v 17. storočí až po obrazy súčasných autorov. Body na mape budú pribúdať, vo finále ich bude takmer trikrát toľko ako na začiatku.

Názov výstavy vznikol zo spojenia slova online a skratky NR. Môžeme ho teda čítať ako onrajn a chápať ako o NR iné, teda o Nitre inak, iný pohľad na Nitru, pohľad očami umelcov, povedal kurátor výstavy Omar Mirza.
debata chyba
Viac na túto tému: #Nitrianska galéria