Slovenské centrum dizajnu vedie Maroš Schmidt

14.01.2021 11:00
SLOVENSKÉ CENTRUM DIZAJNU
Jeden z pilierov dlhodobej expozície dizajnu bol určený pre vládny salónik na Letisku M. R. Štefánika. Autor:

Od januára je vedením Slovenského centra dizajnu poverený Maroš Schmidt, doterajší vedúci Slovenského múzea dizajnu, výskumno-vývojového oddelenia INOLAB a zástupca riaditeľky SCD pre odborné záležitosti. Jeho prioritou je zviditeľniť slovenských dizajnérov a výrobcov v rámci Slovenska, ale aj v zahraničí.

„Pre nás je každý rok rokom slovenského dizajnu. Rok 2021 však vnímame ako príležitosť pre lepšie a adresnejšie prepojenie jednotlivých inštitúcií a aktérov pôsobiacich v oblasti dizajnu. Naďalej budeme klásť dôraz na prezentáciu slovenského dizajnu v medzinárodnom kontexte. Chceme, aby široká verejnosť pochopila význam dizajnu ako dôležitej súčasti kultúrnej výbavy Slovenska,“ skonštatoval Schmidt.

Potenciál spolupráce chce SCD využiť na realizáciu viacerých domácich a zahraničných projektov. Z plánovaných aktivít je to napríklad pripravovaná publikácia o Škole umeleckých remesiel, filmové dokumenty o slovenskom dizajne, výstavy slovenského dizajnu v Izraeli, Taliansku, Holandsku a Francúzsku či medzinárodná konferencia o dizajne.

Na poste šéfa SCD vystriedal Máriu Riškovú, ktorá podľa neho zrealizovala mnoho reformných krokov na vytvorenie prostredia na realizáciu nových výskumných úloh, partnerstiev s domácimi vedeckými centrami, vysokými školami, ako aj so zahraničnými inštitúciami a školami. „Stalo sa súčasťou svetovej siete múzeí dizajnu AAD, rozšírilo svoje depozitáre o nové priestory a verejnosti sprístupnilo prvú dlhodobú expozíciu slovenského dizajnu. Vďaka medzinárodnému projektu cezhraničnej spolupráce INTERREG vzniklo nové výskumno-vývojové oddelenie INOLAB,“ doplnil Schmidt.

Pri príležitosti svojho odchodu po piatich rokoch sa Rišková poďakovala za spoluprácu. „Verím, že slovenský dizajn budeme spoločne prezentovať, zbierať a chrániť i pýšiť sa ním v zahraničí aj naďalej,“ podotkla Rišková.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Slovenské centrum dizajnu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku