Namiesto bronzu mosadz? Umelec vraj podvádzal s materiálom na sochu

V centre Bukurešti stojí dielo, ktoré sa už pred časom stalo terčom posmechu kvôli spornosti umeleckých kvalít, teraz sa znova dostalo do popredia pozornosti. Tentokrát kvôli podozreniu, že jeho autor nahradil ušľachtilý bronz obyčajnou mosadzou.

16.02.2021 09:34
Socha cisára Trajána pred Národným historickým... Foto: archív múzea
socha cisara trajana FB Socha cisára Trajána pred Národným historickým múzeom v Bukurešti.

Policajný hovorca agentúre AFP potvrdil, že sochár Ioan Bolborea je stíhaý pre podozrenie z podvodu vo výške 18 miliónov lei (asi 3,7 mil. eur). Dotyčný umelec mal hlavnému mestu dodať 11 sôch, avšak na ich zhotovenie použil oveľa lacnejší materiál, než bolo dohodnuté.

Jedna zo sôch vyvolala posmech a vtipy, keď bola inštalovaná v roku 2012 na schodisku Národného historického múzea v centre metropoly. Dielu, ktoré predstavuje celkom nahého rímskeho císára Trajána s vlčicou v náručí a ktoré má stelesňovať zrodenie rumunského národa zo starovekého súžitia Dákov a Rimanov, sa Rumuni vysmievali ako gýču. Vtipálkovia prekstili dielo na „Nudistu so psom“ alebo „vyobrazenie stotníka Biggusa Dickusa“ v narážke na fiktívnu postavu rímského legionára z filmu Život Briana komediálnej skupiny Monty Python.

Chvost psa – či vlka – v roku 2017 ukradli. Pri oprave diela sa prišlo na podvod s materiálom. Bolborea sa dosiaľ nevyjadril, dodala AFP.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #socha #Rumunsko