Namiesto bronzu mosadz? Umelec vraj podvádzal s materiálom na sochu

16.02.2021 09:34

V centre Bukurešti stojí dielo, ktoré sa už pred časom stalo terčom posmechu kvôli spornosti umeleckých kvalít, teraz sa znova dostalo do popredia pozornosti. Tentokrát kvôli podozreniu, že jeho autor nahradil ušľachtilý bronz obyčajnou mosadzou.

Socha cisára Trajána pred Národným historickým...
Socha cisára Trajána pred Národným historickým múzeom v Bukurešti. Autor: archív múzea

Policajný hovorca agentúre AFP potvrdil, že sochár Ioan Bolborea je stíhaý pre podozrenie z podvodu vo výške 18 miliónov lei (asi 3,7 mil. eur). Dotyčný umelec mal hlavnému mestu dodať 11 sôch, avšak na ich zhotovenie použil oveľa lacnejší materiál, než bolo dohodnuté.

Jedna zo sôch vyvolala posmech a vtipy, keď bola inštalovaná v roku 2012 na schodisku Národného historického múzea v centre metropoly. Dielu, ktoré predstavuje celkom nahého rímskeho císára Trajána s vlčicou v náručí a ktoré má stelesňovať zrodenie rumunského národa zo starovekého súžitia Dákov a Rimanov, sa Rumuni vysmievali ako gýču. Vtipálkovia prekstili dielo na „Nudistu so psom“ alebo „vyobrazenie stotníka Biggusa Dickusa“ v narážke na fiktívnu postavu rímského legionára z filmu Život Briana komediálnej skupiny Monty Python.

Chvost psa – či vlka – v roku 2017 ukradli. Pri oprave diela sa prišlo na podvod s materiálom. Bolborea sa dosiaľ nevyjadril, dodala AFP.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#socha #Rumunsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku