Živá návštevnosť SNG klesla, stúpol však záujem o on-line programy galérie

19.02.2021 15:39
Výstava Ó šaty
Z výstavy " Ó, šaty! " v priestoroch Slovenskej národnej galérie (SNG) v Esterházyho paláci 5. októbra 2020 v Bratislave. Autor:

Najväčší záujem bol o rozhovory zo zákulisia "SNG nažive", pozornosť pritiahla aj videoprehliadka zrekonštruovaného areálu.

V roku 2020, poznačenom ochorením COVID-19, navštívilo expozície a výstavy Slovenskej národnej galérie (SNG) v Bratislave 18.575 priaznivcov umenia.

„Spolu s rôznymi kultúrno-spoločenskými a výchovno-vzdelávacími programami bola celková návštevnosť 21.434 ľudí,“ informovala TASR manažérka pre publicitu Klára Hudáková.

Dodala, že celková návštevnosť výstav a expozícií, výchovno-vzdelávacích a kultúrno-spoločenských programov v minulom roku v SNG Bratislava spolu s vysunutými pracoviskami vo Zvolene, Ružomberku, Strážkach a Pezinku bola 63.328 návštev­níkov, čo predstavuje polovičný pokles návštevnosti oproti roku 2019.

„Na druhej strane návštevnosť Webu umenia oproti predminulému roku narástla až o 58.639 použí­vateľov. Za celý rok si Web umenia pozrelo 257.729 ľudí. Na zvýšenie návštevnosti mal vplyv výrazný nárast v marci 2020, počas prvého lockdownu,“ uvádza Bohdana Hromádková, riaditeľka Úseku marketingu a komunikácie SNG.

Videoprehliadka z rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie s komentármi generálnej riaditeľky Alexandy Kusej.

Podobne ako ostatné kultúrne stánky, ani SNG nemohla byť veľkú časť roka 2020 pre pandemickú situáciu otvorená ako za bežných okolností. Živú návštevnosť vyvážila ‚návštevnosť‘ online programov galérie a digitálneho obsahu. „Svedčí o tom aj nárast sledovateľov a ich pozitívne reakcie na sociálnych sieťach galérie,“ potvrdila Hromádková.

Najviac fanúšikov si podľa nej získali online rozhovory zo zákulisia galérie s názvom „SNG nažive“ s celkovou sledovanosťou 29.251 ku koncu roka 2020, kurátorské videá o dielach zo zbierok SNG Z klinca na klinec so 14.243 zhliad­nutiami či články z cyklu „Sedem vecí o…“, ktoré si prečítalo 12.239 čitateľov.

„Špeciálnu pozornosť divákov dostala videoprehliadka rekonštruovaného areálu SNG v sprievode Alexandry Kusej s 9500 zhliad­nutiami. Všetok online obsah je dostupný aj naďalej, a tak čísla virtuálnych návštevníkov samozrejme neustále narastajú, z čoho máme veľkú radosť,“ uzavrela.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#SNG #Slovenská národná galéria
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku