Výstava v centre Bratislavy. Do ulíc zavíta taliansky film

Kedysi sa talianske filmy nakrúcali výlučne v ateliéroch, do ulíc a na námestia filmárov po druhej svetovej vojne "vyhnal" až neorealizmus. Talianska kinematografia tak vstúpila do novej éry. Presne na tento historický míľnik nadväzuje výstava Taliansko – krajina, film, fotografia.

22.02.2021 06:00
debata
Foto: Taliansky kultúrny inštitút
Vystava o Taliansku

Dôkaz vyše 70-ročného príbehu talianskeho filmu smeruje do Bratislavy. 50 fotografií zo spomínanej výstavy sa zmení na citylighty na zastávkach mestskej hromadnej dopravy a v centre mesta.

Vďaka unikátnym filmovým záberom tak Bratislavčania od 23. februára 2021 môžu „stretnúť“ svoje obľúbené herecké hviezdy: Claudiu Cardinale, Giuliettu Masinu, Vittoria de Sicu, Micheleho Placida či Pierfrancesca Favina a na chvíľku sa preniesť do rôznych kútov Talianska.

Organizátorom podujatia je Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, ktorý v nadväznosti na výstavu prinesie tri talianske snímky v čase od 4. do 9. marca 2021.

„Pred rokom sme v uliciach Bratislavy a Košíc zorganizovali úspešnú výstavu fotografií Paula Ronalda s názvom Osem a pol Federica Felliniho. Vzhľadom na zložitú a pretrvávajúcu epidemickú situáciu prinášame v tomto období ďalšiu výstavu, ktorá sa zrodila zo spolupráce s Centro Cinema v Cesene a jeho riaditeľom Antoniom Maraldim. Mimoriadna výstava v uliciach nášho mesta podáva svedectvo o kvalite talianskej kinematografie, jedinečnosti talianskeho prostredia a talente filmových fotografov,“ povedal Marco Gerbi z Talianskeho kultúrneho inštitútu.

Ako pripomenul, niektoré zábery zachytávajú scény z filmov, ktoré boli v minulosti súčasťou prehliadok Mittel Cinema Fest alebo Cinevitaj zameraných na prezentáciu súčasnej i klasickej talianskej kinematografie.

Po druhej svetovej vojne, na podnet neorealizmu, taliansky film vyšiel do ulíc a námestí celého polostrova. Nová metóda sa čoskoro rozšírila medzi režisérmi komédií, drám, ľudových aj autorských filmov a ovplyvnila film na celé desaťročia.

Výstava podáva svedectvo o novom spôsobe filmovej produkcie. Zameriava sa na jednej strane na dokumentáciu rôznych lokalít, ktoré si vybrali filmové štáby pre svoje snímky, a na druhej strane poukazuje na vynikajúcu prácu niekoľkých generácií filmových fotografov.

Obsahuje 50 fotografií z obdobia rokov 1943 (L. Visconti – Posadnutosť) až 2019 (M. Bellocchio – Prvý zradca) a pokrýva takmer celé územie Talianska od Valle d'Aosta až po Sicíliu.

Pôvodná výstava Filmové štáby na cestách po Taliansku 1943 – 2019 sa už v rôznych podobách objavila v USA, Číne, Taliansku, vo Francúzsku, v Albánsku a Maďarsku.

Ako hovorí riaditeľ Centro Cinema di Cesena Antonio Maraldi, výstava má byť svedectvom o novej forme filmovej produkcie.

„Má dokumentovať rôzne oblasti a regióny Talianska, ktoré boli pre filmové štáby atraktívne a zároveň vyzdvihnúť prácu niekoľkých generácií filmových fotografov, ktorí sa striedali na pľaci v rozmedzí takmer 80 rokov. Výstava mapuje územie Apeninského polostrova, výber tvorí fascinujúci album maličkých dediniek a veľkých miest, lokalít, známych aj neznámych tvárí úžasného sveta filmu,“ predstavil spomínanú výstavu.

Centro Cinema (Filmové centrum) v meste Cesena je inštitúcia zriadená obecným úradom a zaoberá sa spravovaním fotografického archívu, ktorý vznikol na začiatku 90. rokov, keď režisér Antonio Pietrangeli zanechal obci svoju rozsiahlu fotografickú zbierku.

Odvtedy sa fotografický archív rozšíril a dnes ho tvorí viac ako 600-tisíc negatívov a fotografií.

Každý rok pribúdajú nové snímky, a to hlavne vďaka národnej súťaži filmových fotografov CliCiak scatti di cinema, ktorá vznikla v roku 1998 ako unikátna iniciatíva, jediná svojho druhu v Taliansku.

Vďaka nej dnes fotoarchív súčasného filmu obsahuje 25-tisíc fotografií, z ktorých Centro Cinema di Cesena organizuje rôzne výstavy na základe požiadaviek festivalov, národných a medzinárodných inštitúcií.

Pozrite si talianske filmy

Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave ponúkne v nadväznosti na výstavu tri úspešné talianske snímky prostredníctvom platformy Kino-doma.sk.

4. 3. 2021, 20.20 h – Prchavé okamihy šťastia – réžia: Daniele Luchetti, 2019

6. 3. 2021, 20.20 h – Súkromná záležitosť – réžia: Paolo a Vittorio Tavianovci, 2017

9. 3. 2021, 20.20 h – Vitajte na juhu – réžia: Luca Miniero, 2010

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #výstava #taliansky herec #taliansky film