Od novembra roku 2020 v átriu Slovenskej národnej galérie (SNG) výtvarník Marcel Mališ maľuje autorskú repliku strateného diela z 50. rokov 20. storočia na počesť Stalina. Svoj nový obraz s pozmeneným názvom VďakyZdanie československého ľudu. Propagandy minulosti sú prepojené s propagandami súčasnosti cez médium veľkoplošného bannera, na ktorý autor obraz maľuje.
Projekt je súčasťou nového experimentálneho žánru – umenovednej výpravy Akcia ZET, ktorá otvára rôzne znepokojujúce témy z našej histórie.
Ukončenie projektu, ktorý má názov Akcia Z naplánovali na 27. júna 2021, symbolicky na výročie popravy Milady Horákovej.
Pôvodný obraz začal vznikať v júni 1950, kedy bola popravená Milada Horáková. Trojica výtvarníkov Jan Čumpelík, Jaromír Schoř a Alena Čermáková ako členovia tvorivého kolektívu Č.S.Č. dostali zákazku na propagandistické dielo socialistického realizmu Vďakyvzdanie českého a slovenského ľudu generalissimovi Stalinovi.
Ako uviedla generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá, monumentálny obraz o rozmeroch 8,7 × 8 metrov bol v roku 1952 vystavený na propagandistickej výstave Československo-sovietskeho priateľstva v umení na pražskom Žofíne a už vtedy sa stal terčom kritiky. „Potom sa ten obraz stratil a už nikdy nebol vystavený.“
Ako podotkla Alexandra Kusá, Marcel Mališ maľuje toto dielo na veľkoplošný banner ako na reklamnú a propagandistickú plochu súčasnosti. Projekt by mal hľadať odpovede na otázky týkajúce sa súčasnosti, čo je to hoax, propaganda či monumentálne umenie.