Spišský hrad sa zazelená na počesť sv. Patrika

Prvýkrát sa tak pridá k svetovým dominantám.

, 17.03.2021 17:00
Spišský hrad, výlet Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Najväčší slovenský hrad sa v tomto roku prvý raz pridá k tradícii írskych osláv Dňa svätého Patrika, ktoré už dávno prekročili hranice svojej vlasti.

Hrad v správe Slovenského národného múzea – Spišského múzea v Levoči sa podobne ako ďalšie inštitúcie v rôznych slovenských mestách rozsvieti nazeleno spolu s pamiatkami UNESCO: historickou radnicou a Bazilikou sv. Egídia v Bardejove.

Slovensko si je s Írskom blízke okrem iného rozmanitosťou kultúry a kultúrnych tradícií.

Zelená farba sa dlhodobo spája s Írskom, ktoré je známe ako „smaragdový ostrov“. Symbolizuje však aj optimizmus a pozitivitu – tak mimoriadne dôležité práve v súčasnej dobe.

„Zazelenanie“ odkazuje aj na írsku diasporu, ktorá je na Slovensku významne prítomná napríklad na Spiši, prostredníctvom írskych rádových sestier v Centre Nano Nagle v Spišskom Podhradí či v útulku pre bezdomovcov Resoty v Bratislave.

Poukazuje tiež na dobré írsko-slovenské vzťahy, vyvinuté aj vďaka pracovným či študijným pobytom Slovákov v Írsku, ktorí sa medzičasom vrátili späť domov. Sú to často práve oni, ktorí dnes na Slovensku zakladajú pobočky írskych firiem, dovážajú sem írsky tovar, interpretujú írsku hudbu a tance pre slovenské publikum či prekladajú írske knihy.

Aj o nich je symbolické „zazelenanie“ – „the greening“. Stalo sa predovšetkým symbolom priateľstva. Dobré vzťahy Slovenska s Írskom sú už niekoľko rokov markantné vo viacerých našich mestách.

Doposiaľ na Slovensku zelenou zažiarili divadlá, hotely, hrady či mosty. Najdlhšiu tradíciu má osvetlenie fasády historického hotela Radisson Blu Carlton v Bratislave, v budove ktorého sídli aj veľvyslanectvo Írskej republiky.

Už niekoľko rokov sa 17. marca rozsvecuje nazeleno aj Nová budova SND či budova radnice v Trnave. Okrem toho budú takto vysvietené mnohé kultúrne inštitúcie slovenských miest, ako napríklad Štátny komorný orchester v Žiline, Štátna opera a Múzeum SNP v Banskej Bystrici, Divadlo Nová scéna, Kunsthalle v Bratislave, Štátna filharmónia a Štátne divadlo v Košiciach.

V Deň svätého Patrika sa v rôznych častiach sveta rozsvieti nazeleno viac ako tristo budov. Slovenské dominanty sa tak zaradia do tohto globálneho zoznamu popri viedenskej radnici, pražskej vyhliadkovej veži na Petříne, citadele v Budapešti, fontáne na Trafalgarskom námestí v Londýne, kniežacom paláci v Monaku, budove opery v Sydney či Niagarských vodopádoch.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Spišský hrad #Deň svätého Patrika