Fotografie na nábreží odhaľujú esenciu ženy

Jedna z popredných českých fotografiek Dana Kyndrová prostredníctvom objektívu svojho fotoaparátu upriamila pozornosť na rôzne témy. Preslávila sa snímkami z augusta 1968, z novembra 1989, známa je aj kolekcia fotografií odchádzajúcich sovietskych vojsk či snímky pražských bezdomovcov. České centrum prinieslo do Bratislavy autorkinu sériu fotiek Žena medzi vdýchnutím a vydýchnutím.

, 18.03.2021 10:20
Výstava Žena Dana Kyndrova Foto:
Z výstavy Žena medzi vdýchnutím a vydýchnutím.

Fotografie si možno prezrieť pri prechádzke popri Dunaji na Rázusovom nábreží. Výstava už bola inštalovaná v mnohých svetových metropolách, v New Yorku, Madride, Moskve či Mníchove a bratislavskú oddychovú zónu pri Dunaji bude ozvláštňovať do 11. apríla.

Výstava Žena medzi vdýchnutím a vydýchnutím

Pozrite si fotografie Dany Kydrnovej na tému žena

Fotogaléria
Zürich
		1993
Poldi
		Kladno 1996
+4Ladieˇs Party, Hrdly
		1999

Fotografie vznikali v období od 70. do 90. rokov 20. storočia vo viacerých krajinách, vrátane Slovenska a ukazujú ženy v rôznych súvislostiach. Autorka nimi odpovedá na otázku, kto sú ženy? Matky, sestry, priateľky, rodičky, bojovníčky… Kyndrová ich zachytáva vo výnimočných, ale aj úplne bežných situáciách. Čiernobiele snímky pozorujú ženy z maximálnej blízkosti v rôznych životných cykloch, od narodenia až po smrť. Niektoré z nich sú aj na bratislavskej výstave Žena medzi vdýchnutím a vydýchnutím.

"Jej názov je inšpirovaný veršom Františka Hrubína, ktorý videl medzi prvými a poslednými vecami nesmierne krásny život,“ vysvetľuje autorka Dana Kyndrová. Celý cyklus obsahujúci sto fotografií vyšiel knižne pod názvom Žena publikovaný.

Dana Kyndrová je niekoľkonásobnou držiteľkou ocenenia Czech Press Photo, pripravila mnoho výstav doma aj v zahraničí a vydala osem autorských publikácií. Okrem vlastnej tvorby sa venuje aj kurátorskej činnosti, za ktorú jej v roku 2008 Asociácia profesionálnych fotografov udelila titul Osobnosť českej fotografie. V súčasnosti sa okrem fotografie venuje aj sprevádzaniu turistov do severnej a západnej Afriky a na Kamčatku.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #fotografia