Mladí výtvarníci môžu opäť získať podporu v súťaži Maľba

08.04.2021 14:00
roznavske radialy erik sille
Jedným z laureátov súťaže Maľba je výtvarník Erik Šille. Autor:

Po roku majú mladí profesionálni maliari novú šancu zažiariť v súťaži Maľba a získať podporu pre rozbeh umeleckej dráhy. V oceňovaní talentovaných tvorcov pokračuje Nadácia VÚB, ktorá vyhlásila 16. ročník súťaže.

Prihlasovanie diel je možné do 15. júna. Trom víťazom, ktorých vyberie medzinárodná odborná porota, prerozdelí nadácia celkovo 20.000 eur.

Od vzniku súťaže získalo finančnú odmenu postupne 39 maliarov v celkovej výške 300.000 eur. Cieľom súťaže je pritom nielen odmeňovať, ale aj kontinuálne upriamovať pohľad odbornej a všeobecnej verejnosti na diela práve nastupujúcich výtvarných talentov. Jej laureátmi sú Erik Šille, Ján Vasilko, Andrej Dúbravský, Monika Pascoe Mikyšková či Žofia Dubová.

O odborné a nezávislé rozhodnutia sa v 16. ročníku súťaže postará medzinárodná porota, do ktorej zasadnú poprední európski výtvarní umelci, teoretici, kurátori, galeristi a pedagógovia. Jej zloženie oznámia v lete.

Proces hodnotenia prihlásených diel bude prebiehať v dvoch fázach. Experti vyselektujú najskôr spomedzi všetkých prihlásených diel 20 finalistov a následne v druhom kole vyberú troch víťazov. Víťazov predstaví v septembri a odovzdá im finančnú podporu vo výške spolu 20.000 eur. Všetky diela finálovej dvadsiatky sprístupnia aj pre širokú verejnosť. Od začiatku októbra je plánovaná bezplatná výstava v bratislavskej galérii Nedbalka.

Súťaž Maľba je určená pre aktívne pôsobiacich maliarov do 35 rokov. Prihlásiť sa do nej môžu vyplnením prihlášky na www.malbaroka.sk. Podmienkou je odoslanie ukážky diela v elektronickej forme s potvrdením jeho parametrov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Maľba roka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku