S nápadom založiť toto múzeum prišiel riaditeľ Galérie Jabloň Michal Dobiaš. „Bola to náhoda. Som dlhoročným zberateľom pohľadníc starej Prievidze, neskôr som začal zbierať staré telefóny. To najcennejšie, čo môže zberateľ urobiť, je, že sa o svoju zbierku podelí,“ vysvetlil. Možnosťou, ako ju sprístupniť verejnosti, je práve výstava.
Obchod, byt aj škola
Múzeá pripomínajúce život za socializmu sú v krajinách bývalého východného bloku bežné. Možno ich nájsť napríklad v Prahe, Budapešti, Berlíne, Bukurešti či vo Varšave. Ako však Dobiaš upozornil, prievidzské Múzeum Vtedy sa nebude venovať len socializmu.
Čítajte aj Vitajte v samoobsluhe! Ako sa nakupovalo za socializmu„Túto ideológiu si nechceme nijakým spôsobom pripomínať ani uctiť. Múzeum bude zamerané aj na iné veci, ale jeho súčasťou budú i niektoré predmety z obdobia socializmu. Bude skôr pripomínať technické múzeum alebo celkovo život v minulosti,“ zdôraznil riaditeľ.
Podobne zameraných múzeí, ktoré majú v depozitoch aj časť predmetov zo socialistických čias, je podľa neho na Slovensku viac, napríklad Technické múzeum v Košiciach, Múzeum obchodu v Bratislave alebo Múzeum socialistických kuriozít v Hnúšti.
To plánované v Galérii Jabloň, ktorá v Prievidzi slúži ako kultúrne a kreatívne centrum, bude mať celkovo štyri časti. Prvá bude približovať históriu mesta.
„V tomto múzeu budeme zabezpečovať dokumentačnú, výskumnú, ale aj výstavnú činnosť. Medzi exponáty budú patriť rôzne historické a dobové dokumenty, pohľadnice starej Prievidze, fotografie, odznaky, ale aj predmety pochádzajúce z Prievidze a od výrobcov a priemyselníkov, ktorí tu v minulosti pôsobili,“ opísal Dobiaš.
Čítajte aj Legendárna značka hodiniek z čias socializmu Prim oslavuje sedemdesiatkuDruhá časť bude múzeom bývania, kde budú vystavovať aj predmety z obdobia bývalého režimu. Bude to zariadené ako pôvodný byt, kde však ukážu i rôzne technické vybavenie z minulosti – veci dennej potreby, ale aj stroje, zariadenia a iné predmety, ktoré sa vtedy používali, napríklad rádiá, televízory, kamery, premietačky, fotoaparáty a podobne.
Tretia časť bude múzeum predmetov z obdobia socializmu. V rámci neho vytvoria trvalú expozíciu pôvodnej školskej triedy s dobovým vybavením. Návštevníci si tam budú môcť obzrieť staré lavice, stoličky, tabuľu, učebné pomôcky, knihy, technické zariadenie alebo mapy. Na stene nebude chýbať ani typický portrét vtedajšieho prezidenta ČSSR Gustáva Husáka.
„Táto expozícia bude ladená do obdobia socializmu a bude kombináciou základného a stredoškolského vzdelávania,“ prezradil Dobiaš.
K tejto časti bude patriť tiež expozícia obchodu, telefónov, televízorov, rádií a podobne. Posledná časť bude akýmsi „múzeom elektriky“ – priblíži starú trafostanicu.
Otvorenie na tri etapy
Keby mal Dobiaš zhodnotiť, ktoré exponáty zo zbierky si asi najviac cení, boli by to zrejme kinopremietačky z 50. a 60. rokov minulého storočia alebo niektoré telefóny.
„Veľa predmetov nám ľudia do múzea darujú. Je im to ľúto vyhodiť, často sú to ešte nové, nikdy nepoužité veci,“ poznamenal.
On sám sa narodil v roku 1977, takže na socializmus si ešte pamätá, ale mladším súčasníkom, ktorí ho nezažili, môže nová expozícia pomôcť, aby si vedeli predstaviť, ako vtedy ľudia bývali, kde sa učili a aké veci používali.
Súčasťou expozície bude napríklad i historická telefónna búdka z roka 1977, telefónny automat na 50-halierové mince alebo označovač (,,cvikač") cestovných lístkov v mestskej hromadnej doprave.
Prípravu múzea rozdelili na tri etapy. Prvá, v rámci ktorej sprístupnia napríklad zbierku historických telefónov, sa bude rozprestierať na ploche asi 230 štvorcových metrov. Druhá prinesie expozíciu dobového bytu a tretia s plochou zhruba 300 štvorcových metrov – dejiny Prievidze.
„Prvá etapa by mohla byť hotová v priebehu dvoch-troch mesiacov, ďalšie etapy v budúcich rokoch,“ naznačil Dobiaš.