Nová výstava v galérii Danubiana: Viktor Frešo Family vintage

Máj sa začal v galérii Danubiana otvorením výstavy známeho konceptuálneho umelca Viktora Freša pod názvom Viktor Frešo Family vintage. Výtvarník predstavuje svoju rodinu v rôznych súvislostiach a v netradičnom vizuálnom stvárnení. Výstava, ktorá potrvá do 29. augusta a ktorej kurátorom je Vladimír Beskid, poskytne neobyčajný zážitok najmä divákom, ktorí majú radi originalitu a iróniu.

11.05.2021 07:00
Freso výstava Foto: ,
V Galérii Danubiana otvorili výstavu konceptuálneho umelca Viktora Freša pod názvom Viktor Frešo Family vintage.
debata

Krásne drzý macher

Už základná informácia, ktorou Danubiana na výstavu pozýva, je atypická. Jej autor, práve Vladimír Beskid, opisuje žartovne svoje zoznámenie s umelcom a spoluprácu s ním ako nepokojnú jazdu: „Zoznámenie sa s Viktorom Frešom bolo rýchle a prudko explozívne. Asi pred 15 rokmi mi zavolal začínajúci umelec do galérie a uviedol stručne: Chcem mať u vás výstavu. Na otázku kedy, bola odpoveď krátka a pekelne sebavedomá: No, o tri mesiace. Tak aj bolo. Nasledovalo stretnutie a mňa zaujal tento krásne mladý a krásne drzý, nakrátko ostrihaný macher, jeho rebelský postoj aj jeho vizuálne práce. Tak sa zrodila naša dlhoročná až chorobne vleklá spolupráca a spoluputovanie na výbušnej ceste za dobrodružstvom umenia. Stalo sa z toho priateľstvo dvoch hromotĺkov; pokrvné bratstvo mongoloidného Bratislavčana a zaujatého perohryza zo Spiša. Nasledovali nielen výstavy a texty, ale aj turbulentné časy, nekonečné debaty o súčasnom umení, daromné hádky o našej „malo mocnej“ scéne a kyslom galerijnom prostredí. Vždy pri minerálke a kole light. Nakoniec sme sa dohodli, že stôl má štyri nohy, a predsa sa potkne, teda umelci nemusia rozumieť vlastnému umeniu a že kunsthistorici „machu picchu“ vedia o vizuálnom umení. To nás asi vzájomne posilňovalo a udržiavalo v chode. Postupom času sa z mladého búrliváka stal milý taťuldo a tvorca kultového Niemanda. Vždy ma však prekvapovali jeho nové riešenia, absurdné situácie či razantné objekty. Po smrti otca Fedora sa Viktor čoraz hlbšie ponáral do histórie a archívu vlastnej rodiny a táto výstava prináša jeho úlovky a trofeje. Je výsledkom jeho skomprimovanej rodinnej a osobnej pamäti.“

Matúš Maťáťko, Čítajte aj Ako vidí dejiny výtvarník Matúš Maťátko. Maľuje Štúra, gorilu, leva aj živú fakľu

S názvom pomohli aj kengury

Už z tejto vtipnej pozvánky vidno, že sa do Danubiany na Frešovu výstavu oplatí zájsť a zoznámiť sa s jeho tvorbou i pohľadmi na život, spoznať jeho myslenie a cítenie. Umelec sa narodil 24. júna 1974 v Bratislave a venuje sa okrem výtvarného umenia tiež hudbe, fotografii a rôznym iným aktivitám. Má aj zmysel pre humor a hodnotenia jeho tvorby, či formulácie vlastných programov a projektov, bývajú tiež vtipné. Napríklad, že má grandiózne Ego (založil aj umeleckú skupinu Egoart), ale to sa prejavuje v kombinácii s odzbrojujúcou sebaironickou pokorou. To je tiež sympatická kombinácia, najmä ak nechýba humor a podnetná kritickosť.

Opýtali sme sa Viktora Freša, či je s výstavou spokojný a prečo ju túžil mať práve v Danubiane. „Lebo Danubiana si zaslúži dobré výstavy a nielen primitívne útoky závistlivých inštitúcií a neúspešných kurátorov a umelcov. A okrem toho, je to nádherný priestor, asi jediný svojho druhu na Slovensku. Výstava bola robená na mieru Danubiane a som vďačný za tú príležitosť.“

A názov? Mal Frešo pre výstavu vymyslených viac názvov? Kto prišiel na Family vintage, na pomenovaníe naznačujúce, že ide o niečo pretrvávajúce a kvalitné? Čo o názve rozhodlo? „Výlet v Austrálii s mojou ženou. Tam som názov spolu s ňou vymyslel, myslím, že aj kengury mi pomohli.“ Páči sa výstava aj Frešovej rodine? Patrí do nej aj režisér Paľo Bielik, ktorý bol jeho starým otcom a žil v rokoch 1910 – 1983. Ktovie, čo by na výstavu povedal. Ocenil by ju? „Neviem, toto je otázka trošku sci-fi pre mňa. Možno hej, možno nie, je to v zásade jedno, aj tak už od roku 1983 ubehlo veľa vody.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Danubiana