Yuri Dojč sa narodil 12. mája 1946 v Humennom. V rokoch 1966 až 1968 študoval psychológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Okupantské vojská obsadili Československo v čase, keď bol na letnej brigáde v Anglicku, odkiaľ sa už nevrátil. Emigroval do Kanady, kde v roku 1975 absolvoval štúdium fotografie na Ryerson Polytechnical Institut v Toronte. Po škole si otvoril vlastný fotografický ateliér, venoval sa prevažne komerčnej fotografii. Postupne rozširoval svoj záber a získal si svetové renomé aj v oblasti umeleckej fotografie.
Aj vďaka umeleckým aktom, ktoré začal fotiť náhodou po tom, čo si jedna z modeliek na fotenie zabudla priniesť šaty. Jeho portfólio sa rozrastalo o fotografie miest, architektúry, portréty ľudí… Yuri Dojč je majiteľom mnohých ocenení za fotografiu a patrí medzi top fotografov sveta. Je členom zoskupenia Photo Sensitive, v ktorom významní fotografi obracajú objektívy na citlivé sociálne témy a projekty pripravujú bez nároku na honorár. Yuri Dojč v roku 2010 na Slovensku predstavil sériu snímok z Rwandy pochádzajúcu z tohto projektu.
Čítajte aj Yuri Dojč: Fotografia je ako milenkaK téme holokaustu sa dostal až po dovŕšení štyridsiatky, keď mu rodičia povedali, ako prežili vojnu. „Otec vždy chcel, aby som fotografoval ľudí, ktorí prežili holokaust. Ja som to však odmietal. Nechcel som o tom nič vedieť, asi ma tá téma strašila. Chcel som pred ňou utiecť. Na jeho pohrebe som stretol človeka, ktorý ma k nim napokon priviedol. Nie slovami, ale mentálne,“ povedal pre Pravdu v roku 2010 pri otvorení výstavy v Galérii mesta Bratislavy.
Na projekte Last Folio začal pracovať koncom 90. rokov, pozoroval a dokumentoval tých, ktorí na Slovensku prežili holokaust. Zachytával aj opustené synagógy, židovské školy a cintoríny. Projekt Last Folio putuje ako výstavný projekt po celom svete, navštívil s ním Rím, Berlín, Moskvu, New York, Sao Paolo a mnoho iných svetových metropol. Okrem fotografií a knižnej publikácie je jeho súčasťou aj rovnomenný dokumentárny film z roku 2016. Pátra v ňom po osudoch svojej rodiny a židovskej kultúry na Slovensku. Medzi jeho najsilnejšie momenty patrí nájdenie starej zbierky kníh, kde je aj kniha starého otca Jakuba Deutscha, ktorý zahynul v Auschwitzi.