V Múzeu dopravy otvoria výstavu automobilov Volkswagen Slovakia

Spoločnosť Volkswagen Slovakia v spolupráci so Slovenským technickým múzeom - Múzeom dopravy v Bratislave otvorila v sobotu výstavu historických a špeciálnych vozidiel s názvom Volkswagen už 30 rokov "made in Slovakia".

17.05.2021 14:00
Volkswagen Passat 1991 Foto:
Prvý Volkswagen Passat, ktorý vyrobili v Bratislave v roku 1991.
1

„V bratislavskom závode sme v priebehu uplynulých troch desaťročí vyrobili viac ako šesť miliónov vozidiel piatich koncernových značiek, medzi ktorými boli aj skutočne unikátne kúsky. Viaceré z nich sú súčasťou našej zbierky historických a špeciálnych vozidiel a pri príležitosti 30. výročia sme sa rozhodli sprístupniť ich verejnosti,“ povedal Jozef Grega zo spoločnosti Volkswagen Slovakia.

V jednej výstavnej hale, ktorá sa rozlohou približuje veľkosti pôvodnej výrobnej haly, odkiaľ začali v roku 1991 vychádzať prvé vozidlá, vystavujú 13 automobilov piatich značiek Volkswagen, Audi, Porsche, Škoda a Seat.

Všetky vyrobili v bratislavskom závode a nachádza sa medzi nimi aj funkčná štúdia Háčik – jediné vozidlo svojho druhu na svete.

Návštevníci múzea si budú môcť zblízka pozrieť aj úplne prvý Volkswagen vyrobený na Slovensku – Passat Variant z roku 1991, jubilejné miliónte vozidlo, ktorým sa stal Volkswagen Touareg, prvé elektrické vozidlo koncernu Volkswagen e-up! z roku 2013 či karosériu prvého modelu Porsche, ktoré sa do roku 2017 vyrábalo v Bratislave bez podvozku.

Múzeum dopravy približuje návštevníkom spôsob dopravy v 19. a 20. storočí. „Cestnú dopravu prezentuje zbierka vozidiel od prvých dopravných prostriedkov s motorom i bez neho cez bicykle, osobné a nákladné automobily medzivojnového obdobia až po vozidlá zo 60. až 80. rokov 20. storočia,“ priblížil ďalšie exponáty riaditeľ STM – Múzea dopravy v Bratislave Ľuboš Kačírek.

Ako dodal, návštevníka zaujmú prototypy vyvinuté slovenskými automobilkami po druhej svetovej vojne. Novinkou sú historické hasičské striekačky. Jedna z výstavných hál múzea je vyhradená expozícii z histórie železníc. Výstava bude pre verejnosť otvorená do 30. apríla 2022.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #výstava #Volkswagen #Múzeum dopravy #múzeum #expozícia #auto