Ide o ojedinelú výstavu dokumentárnych fotografií s vysokou historickou hodnotou, s ktorými sa doteraz zahraničný milovník fotografie, ale aj modernej histórie nemal možnosť zoznámiť.
Autor starostlivo vyberal dielka z obdobia, keď začiatkom 90. rokov minulého storočia pôsobil ako fotograf Česko-slovenskej tlačovej kancelárie na Slovensku. V. Benko zvolil pre svoju výstavu v Španielsku titul Alexander Dubček: Ľudská tvár protagonistu Pražskej jari aj preto, že výstava odtajňuje súkromný život Dubčeka.
Vladimír Benko (1962) vyštudoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave(1984). Dva roky pracoval ako redaktor odvetvových novín celulózovo-papierenského priemyslu týždenníka SLOVCEPA v Banskej Bystrici.
S fotografovaním začal už počas gymnaziálnych štúdií vo Zvolene. Svoj spočiatku koníček však naplno rozvinul do celoživotnej profesie po nástupe do Československej tlačovej kancelárie na Slovensku (od 1.1.1993 TASR) , kde pracoval 17 rokov (1987 – 2005) ako agentúrny fotoreportér,väčšinou so zameraním na politiku – známe sú reportáže zo súkromia politikov: Alexandra Dubčeka, Vladimíra Mečiara – ale aj fotografie zo zdravotníctva a priemyslu.
Ten sa mu stal dominantnou témou po odchode z agentúry v ekonomickom týždenníku TREND (2005–2009). Po vzniku samostatnej SR spolupracoval až donedávna s Ministerstvom zahraničných vecí ako oficiálny fotograf diplomatického protokolu MZV pri príležitosti zahraničných návštev na najvyššej úrovni (britská kráľovná Alžbeta II, nórsky kráľ Harald V. ruský prezident Dmitrij Medvedev) a ministerských stretnutí.
Vystavené fotografie vznikli v rokoch 1990–1992 počas pôsobenia v Tlačovej agentúre Slovenskej republiky, keď autor z vlastného záujmu nadviazal bližší vzťah s Alexandrom Dubčekom s cieľom vytvoriť obraz o jeho rodinnom zázemí. Dubček na tento podnet reagoval pozitívne a nebyť jeho tragického konca, mohla táto kolekcia byť omnoho početnejšia.