Zomrela umelecká fotografka Ester Plicková

09.12.2011 17:08
Ester Plicková
Ester Plicková na fotografii zo 60. rokov. Autor:

Bývalá dlhoročná vedecká pracovníčka Ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied (SAV) PhDr. Ester Plicková, CSc., etnografka a umelecká fotografka, zomrela 1. decembra 2011. Ústav etnológie SAV a Tlačový odbor SAV v Bratislave o tom informovali v piatok 9. 12. 2011.

Ester Plicková sa narodila 2. júla 1928 v Bratislave. V Ústave etnológie SAV pracovala od roku 1955 až do odchodu do dôchodku v roku 1989. Zaoberala sa výskumom ľudového výtvarného prejavu, najmä ľudového hrnčiarstva. Výsledky svojich výskumov publikovala napríklad v knižných monografiách Pozdišovské hrnčiarstvo (1959) a Maľované salaše (1982), v desiatkach vedeckých štúdií, v kolektívnych prácach a syntézach.

Ester Plicková sa venovala aj výtvarnej fotografii. Z jej bohatej fotografickej kolekcie vznikli obrazové publikácie Banská Štiavnica (1957, 1973, 1982), Dunaj v Československu (1965) a iné.

Za svoju vedecko-výskumnú prácu v oblasti etnológie i za popularizáciu poznatkov o ľudovej kultúre Predsedníctvo SAV udelilo PhDr. Ester Plickovej, CSc., v roku 1988 Zlatú medailu Ľudovíta Štúra.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku